Dallime mes rishikimeve të "Drama"

43 bytes added ,  6 vjet më parë
Shtova permbajte
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q25372)
(Shtova permbajte)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
*[[Tragjedia]]
*[[Tragji-komedia]]
 
Biseda ne drame eshte dialog dhe monolog
Përmbajtja e dramave zakonisht ndahet në disa pjesë të quajtura akte. Një aktë zgjatë diku 30-40 minuta, dhe një dramë mund të ketë 1 deri në 6 akte.
 
Tek ne shikimi i teledramave ka humbur për nga interesi, ndërsa ndëgjimi i radiodramave për dashamirët e saj ka mbetur në të njëjtin nivel si më parë. Emitues i rregull i tyre<ref>Sipas Hipi Zhdripit së paku nga 1983-84</ref> që nga kohërat e themelimit të radiostacionit të Prishtinës ishte vetë ky radiostacion si dhe disa radiostacione lokale (Radio Gjakova). Tani duket që traditën e emitimit të tyre e ka përvetësuar Radio Kosova Live.
{{art-cung}}
 
== Burimi i të dhënave ==
<references/>