Dallime mes rishikimeve të "Gjuha angleze"

1.669 bytes removed ,  6 vjet më parë
From is not responsible in is just as well enough alone with your name in your own business is the most popular is not responsible that I'll have my number year anniversary
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.95.167) dhe riktheu rishikimin 1563958 nga Horst-schlaemma)
(From is not responsible in is just as well enough alone with your name in your own business is the most popular is not responsible that I'll have my number year anniversary)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Kosova e uck so urdhero
{{Gjuha
|shtet =
|vendi =
|folës = 800 Milion
|renditja = E Dyta/2
|familja =
|emëri = ''English''
|zyrtare = [[ShBA]], [[Britania e Madhe]], [[Australia]], [[Kanadaja]], [[Zelanda e Re]]
|institucioni =
|iso1 = en
|iso2 = eng
|sil = eng
}}
[[File:EN English Language Symbol ISO 639-1 IETF Language Tag Icon.svg|thumb|left|upright|EN: Anglisht simbolizuar nga Kodi Gjuha [[ISO 639]]-1]]
'''Gjuha angleze''' apo '''anglishtja''' (anglisht ''English language'') është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në [[Britania e Madhe|Britaninë e Madhe]], [[Shtetet e Bashkuara]], [[Kanadaja|Kanada]], [[Irlanda|Irlandë]], [[Australia|Australi]], [[Zelanda e Re|Zelandën e Re]] e një numër vendesh tjera. Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit, shkencës dhe diplomacisë”.
 
Anglishtja i takon familjes së gjuhëve [[Gjuhët indo-evropiane|indo-evropiane]] dhe degës së gjuhëve gjermanike. Rrjedh nga gjuha e vjetër e anglo-saksonëve, paraardhësve të anglezëve, që u dyndën në Gadishullin Britanik në mesjetën e hershme. Mirëpo gjatë historisë është ndikuar nga një numër i madh i fjalëve latine e frënge dhe është thjeshtuar në gramatikë duke dalluar nga gjuhët e tjera gjermanike që flitet në Evropën kontinentale.
[[Skeda:Anglospeak(800px).png|thumb|300px|Harta e botës me vendet ku gjuha angleze është gjuhë zyrtare (''de jure'' dhe ''de facto'') kanë shënuar me ngjyrën blu.]]
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user