Dallime mes rishikimeve të "Elektriciteti"

127 bytes removed ,  6 vjet më parë
jeni kara
No edit summary
(jeni kara)
{{për përmirësim}}ghjkjh
}}
[[Skeda:Lightning NOAAgjhgjhgkjhhhNOAA.jpg|thumb|250px|[[Rrufeja]] godet tokën gjatë një [[Shtërngata|shtërngate]] nate. [[Energjia]] e rrezatuar me dritë shndërron [[gazi]]n e [[Atmosfera|atmosferës]] në [[Plazma|plazmë]] dhe anasjelltas.]]
'''Elektriciteti''' ([[Greqishtja|greq.]] ''ήλεκτρον'', ilektron = qelibar) është një emërtim i përgjithshëm për llojshmërinë e dukurive që ndodhin nga prania dhe rrjedha e ngarkesës. Kjo përfshin shumë dukuri të mirënjohura [[Fizika|fizikore]] si [[rrufeja]], [[Fusha elektromagnetike|fushat elektromagnetike]] dhe [[Rryma elektrike|rrymat elektrike]], dhe është vënë në përdorim [[industria]]l në [[Elektronikaelektromagnetihgjhkgkjktronika|elektronikë]] dhe [[Fuqia elektrike|fuqinë elektrike]]. Këto koncepte të lidhura, por të dallueshme janë më të njohura nga terme më të sakta :
* [[Fusha elektrike]] - është një efekt i krijuar nga një ngarkesë elektrike që ushtron një fuqi në sendet e ngarkuara në afërsinë e saj.
* [[Forca elektrike]] - është aftësia e një fushe elektrike për të vepruar, zakonisht matet në [[Volti|volt]] (V).ioupio
elektrike për të vepruar, zakonisht matet në [[Volti|volt]] (V).
* [[Rryma elektrike]] - është lëvizja (e drejtuar e elektroneve ne metale dhe joneve ne lengje)apo rrjedha e pjesëzave të ngarkuara elektrike, matet në [[Amperi|amper]] (A).
* [[Energjia elektrike]] - është [[energjia]] e fituar nga rryma e ngarkesës elektrike nëpër një përçues elektrik.
 
== Shiko edhe ==
* [[Aleksanderrei hoxha Volta]]
]]
* [[Andre-Mari Amper]]
* [[Elektrizimi]]
Anonymous user