Ndryshimi mes inspektimeve të "Selver Kryeziu"

3 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (Fix)
v (rregullim i sintaksës)
Në [[Zvicër]], Selver Kryeziu qëndroj plot 9 vite. Pas shpalljes së mobilizimit nga Shtabi i [[UÇK]]-së, Selver Kryeziu vendosi të kthehet në [[Kosovë]] respektivisht në mbrojtje të atdheut.
 
Me 2 Prill ishte caktuar dita e nisjes nga [[Bern]] -i i Zvicres për në [[Durrës]], me 4 prill 1999 Selver Kryeziu inkuardohet në front pa u stërvitur dhe se kjo ishte edhe dëshira e tij, u radhitë në Brigadën 138 që e komandonte Komandanti Rrustem Berisha, pas rënies së legjendës [[Agim Ramadani]], Brigada merr emrin e tij.
 
Që nga 4 prilli deri me 29 prill 1999, Selver Kryeziu ishte i pozicionuar në vijat e para të frontit, me [[29 prill]] [[1999]] trimi i madh Selver Kryeziu lagu me gjak malet e Koshares ,gjaku i tij pikoj për të sjellur Lirinë e Kosovës nënë, ra për të mos vdekur kurr.
 
Varrimi i Dëshmorit Selver Kryeziu u bë në Bajram Curr të [[Shqipërisë]] ndërsa rivarrimi bëhet pas luftës me nderime të larta ushtarake në varezat e dëshmorëve në Koshare bashk me 127 dëshmorë.
Sot emrin e dëshmorit Selver Kryeziu e mban Shtëpia e Kulturës në Roganë, me një vetkontribut të fshatarëve të Roganës iu është ngritur edhe lapidari në Katushnicë ku qëndron bashk me bashkëvendasin e tij Dëshmorin e Kombit [[Emin Kryeziu]].
 
 
== Burimi i të dhënave ==
*<small>"Dëshmorët nuk vdesin kurrë" - 2004 nga autori Ramadan S. Latifaj
 
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria: Dëshmorë]]
[[categoryKategoria:UÇK]]
[[categoryKategoria:heronjHeronj]]