Ndryshimi mes inspektimeve të "Narva"

9 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 55 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q102158 (translate me))
v (rregullim i sintaksës)
|Rajoni =
|Qarku = [[Qarku Ida-Virumaa]]
|Bashkia = [[Narva]]
|Komuna =
|Konteja =
}}
 
'''Narva''' është qyteti i tretë për nga madhësia në [[Estoni]]. Ndodhet në verilindje të Estonisë, në kufi me [[Rusi]]në, përgjatë [[Lumi Narva|Lumit Narva]].
 
==Historia e Narvës==
 
==Popullsia==
Popullsia e Narvës ishte 83 000 banorë në 1992. Që nga ajo datë ka ardhur duke rënë. 93.85% e popullsisë janë rusofonë, (82% janë rusë etnikë). Estonezët përbëjnë vetëm 3.86% të popullsisë së Narvës. Para shkatërrimit të Narvës nga forcat sovjetike në 1044, Narva kishte 64.8% të popullsisë estoneze.
 
{{wide image|Narva_panorama_to_west_2008_crop.jpg|1000px|Panorama e pjesës perëndimore të Narvës}}
 
==Gjeografia dhe klima==
 
 
==Foto==
File:Narva jõgi 1999.jpg|Fortesa e Narvës me Rusinë në sfond (nga e djathta).
</gallery>
 
 
==Lidhje të jashtme ==
* [http://www.narva.ee/en/ Narva – Official site]
 
 
[[Kategoria:Estoni]]