Dallime mes rishikimeve të "Calvin Coolidge"

2.519 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|en}} using AWB (10903))
No edit summary
{{Kutia Presidentët e SHBA-së
[[Skeda:Calvin Coolidge.jpg|parapamje|Calvin Coolidge]]
| Emri = Calvin Coolidge
'''Calvin Coolidge''' lindi më [[4 korrik]] [[1872]] në [[Plymouth Notch]], [[Vermont]]; vdiq më [[5 janar]] [[1933]] në [[Northampton (Massachusetts)|Northhampton]], [[Massachusetts]]. Ishte Vizepresident ([[4 mars]] [[1921]] - [[2 gusht]] [[1923]]) dhe i 30-ti. [[Lista e Presidentëve të ShBA|President të ShBA]] ([[3 gusht]] [[1923]] - [[3 mars]] [[1929]]).
| Figura = Calvin Coolidge.jpg
| Madhësia e Figurës = 230px
| Detyra = Presidenti i 30-të i Shteteve të Bashkuara
| Fillimi i afatit = [[2 gusht]] [[1923]]
| Mbarimi i afatit = [[4 mars]] [[1929]]
| Paraardhësi = [[Warren G. Harding]]
| Pasardhësi = [[Herbert Hoover]]
| Detyra2 = Zëvendëspresidenti i 29-të i Shteteve të Bashkuara
| Fillimi i afatit2 = [[4 mars]] [[1921]]
| Mbarimi i afatit2 = [[2 gusht]] [[1923]]
| Paraardhësi2 = Thomas R. Marshall
| Pasardhësi2 = Charles G. Dawes
| Datëlindja = [[4 korrik]] [[1872]]
| Vendlindja = [[Plymouth Notch (Vermont)|Plymouth Notch]], [[Vermont]], [[USA]]
| Datëvdekja = [[5 janar]] [[1933]] <small>(60 vjeç)</small>
| Vendvdekja = [[Northampton]], [[Massachusetts]], [[SHBA]]
| Profesioni = Politikan, Jurist
| Shkolla = Kolegji Amherst
| Partia = Partia Republikane
| Bashkëshortja = Grace Goodhue<small>(m.1905)</small>
| Fëmijë = John, Calvin
| Feja = Kongregacionalizëm
| Nënshkrimi = C Coolidge signature.svg
}}
 
[[Skeda:Calvin Coolidge cph.3g10777.jpg|parapamje|Calvin Coolidge]]
'''John Calvin Coolidge Jr.''' ([[4 korrik]] [[1872]] - [[5 janar]] [[1933]]) (shqip: ''Kalvin Kullixh'') ishte [[Lista e Presidentëve të ShBA|presidenti]] i 30-të i Shteteve të Bashkuara (1923-29). Një avokat republikan nga [[Vermont]]i, Kullixh i ngjiti shkallë e politikës së shtetit [[Massachusetts|Masaçusets]], duke u bërë përfundimisht guvernator i atij shteti. Përgjigja e tij ndaj Grevës së Policisë në Boston në vitit 1919 e vuri atë në qendër të vëmendjes kombëtare dhe i dha atij një reputacion si një njeri i vendosur. Menjëherë pas kësaj, ai u zgjodh si zëvendëspresidenti i 29-të në vitin 1920 dhe arriti të bëhej presidencë pas vdekjes së papritur të presidentit [[Warren G. Harding]] në vitin 1923. I zgjedhur president në vitin 1924, ai fitoi një reputacion si një konservator që mbështeste një rol më të vogël të qeverisë.
 
Kullixh riktheu besimin e publikut në Shtëpinë e Bardhë, pas skandaleve të administratës së paraardhësit të tij, dhe e la detyrën me popullaritet të konsiderueshëm. Biografi i Kullixhit, Claude M. Fuess, shkruan për të:<blockquote>''"Ai mishëroi frymën dhe shpresat e klasës së mesme, mundi të interpretojë dëshirat e saj dhe të shprehë mendimet e saj. Prova më bindëse e fuqisë së tij ishte se ai përfaqësoi gjeniun e njerëzve mesatarë."'' </blockquote>
 
Dalja në pension e Kullixhit ishte relativisht e shkurtër. Ai vdiq në moshën 60 vjeçare në vitin 1933, më pak se dy muaj para pasardhësi i tij i drejtpërdrejtë, Herbert Hoover, të linte zyrën.
 
== Lindja dhe historia e familjes ==
 
{{poli-cung}}