Ndryshimi mes inspektimeve të "Observatori Astrofizik i Shamakhit"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Shamakhi Astrophysical Observatory")
 
{{Stampa:Coord|40|46|20|N|48|35|04|E|display=title}}
<span id="coordinates">[[Koordinatat gjeografike|Coordinates]]: <span class="plainlinks nourlexpansion">[//tools.wmflabs.org/geohack/geohack.php?pagename=Shamakhi_Astrophysical_Observatory&params=40_46_20_N_48_35_04_E_ <span class="geo-default"><span class="geo-dms" title="Maps, aerial photos, and other data for this location"><span class="latitude">40°46′20″N</span> <span class="longitude">48°35′04″E</span></span></span><span class="geo-multi-punct">&#xFEFF; / &#xFEFF;</span><span class="geo-nondefault"><span class="geo-dec" title="Maps, aerial photos, and other data for this location">40.77222°N 48.58444°E</span><span style="display:none">&#xFEFF; / <span class="geo">40.77222; 48.58444</span></span></span>]</span></span>{{Stampa:Coord|40|46|20|N|48|35|04|E|display=title}}
[[Image:Shamakhi observatory.jpg|300px|right|Pamjet e Observatorit Astrofizik të Shamakhit]]
 
<span>'''Observatori Astrofizik '''Nasīr al-Dīn al-Tūsī''' në Shamakhi'''</span> ({{Stampa:Lang-az|Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası}}) - është një observator në qytetin e Shamakhit, [[Azerbajxhani|Azerbajxhan]], në ultësirën jug-lindore të kurrizit të Maleve të Mëdha Kaukaziane, në bazë të astrofizikës si sektor i Institucionit të Fizikës të Akademisë Kombëtare të Shkencave të Azerbajxhanit, rreth 22 km larg nga qendra e Shamakhit dhe 144 km larg nga Baku, në një lartësi prej 1,435&nbsp;m.