Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

20 bytes removed ,  4 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.13.236) dhe riktheu rishikimin 1594590 nga Goelia
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.13.236) dhe riktheu rishikimin 1594590 nga Goelia)
}}
'''Athina''' është kryeqyteti i [[Greqia|Greqisë]]. E vendosur në [[Evropa Qendrore|Evropën Qendrore]], Athina është një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena që ishte perëndesha e luftës. Athinë sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj.
Athina ishte qender e krahines se Atikes qe ndodhej ne Greqine E Mesme. Athina kishte reliev malor te pasur me argjend e mermer. jan popull bythqire
 
== Gjeografia ==