Ndryshimi mes inspektimeve të "Ficus benjamina"

11 bytes added ,  4 vjet më parë
rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q275160 (translate me))
(rregullim i sintaksës)
<!-- Përmbajtja e artikulli -->
'''''{{PAGENAME}}''''' (lat.''Ficus benjamina'' L. ) është pemë Fiku me gjethe të vogla, e degëzuar dendur e familjes [[Moraceae]]. Ky llojë Fiku vije nga India.
Degët e fidanes janë të gjelbërta dhe me kalimin e kohës vijen duke marrë ngjyren më të mbyllët, në një të gjelbërt me noanca të ngjyrës kafe. Gjethet e vjetruara janë të gjelbërta, të lëmuara, të rrumbulakta me një maje të mprehtë. Kanë një shkëlqim të dobët ngjyrë hiri dhe rriten deri në gajtësi prej 12cm12&nbsp;cm dhe trashësi 3-5cm3–5&nbsp;cm. Ramin e gjeteve e përshkrojnë qeliza të kristalta me ngjyrë të verdhë.
 
Përdoret edhe në industri, posaqërishtë gjethet e pemës. Në materialin e lateksit shkaktonë reaksione alergjike, të cilat duhet të lajmrohen tek mjeku.
 
<gallery>
Figura:Ficus benjamina1.jpg
</gallery>
 
== Shiko dhe këtë ==
<!-- Tekste të pa renditura që kanë të bëjnë me temën -->
:'''''[[commons:Ficus benjamina| {{PAGENAME}}]]''''' në projektin Commons të Wikipedias
 
== Lidhje të jashtme ==