Dallime mes rishikimeve të "Zyrihu"

3 bytes added ,  6 vjet më parë
Refuzoi 5 ndryshimet e para të tekstit që 5 pasohen nga rishikimi 1321219 nga Addbot
v (→‎top: clean up, replaced: {{Qytete → {{Qytet, |qyteti → |Qyteti, |emblema → |Stema_figura , |vendndodhja → |harta_foto , |sheshi → |Pamje, |popullsia → |Popullsia, |dëndësia → |Dendësia, |sipërfaqj using AWB)
(Refuzoi 5 ndryshimet e para të tekstit që 5 pasohen nga rishikimi 1321219 nga Addbot)
Qyteti ndodhet në vendin ku lumi [[Limmat]] buron nga [[Liqeni i Zyrihut]]. Qyteti është I rrethuar me kodra të mbuluara më pyje siq janë: Gubrist, Hönggerberg, Käferberg, Zürichberg, Adlisberg dhe Öttlisberg. Qendra e qytetit është Lindenhof, një bregore në në anën perëndimore të bregut të lumit Limmat, përafërsisht 700 m në veritë vendit nga burimi I lumit Limmat. Sot qyteti është rritë jasht kufijve natyroro-hidrografik kah verilindja.
 
== Historia ==
ma hangsh karin
 
== Ekonomia ==
Ekonomi e larte
 
== Arsimi dhe kultura ==
== Lidhje të jashtme ==
 
{{gjeoGjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Qytete në Zvicër]]