Dallime mes rishikimeve të "Arizona"

790 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(John McCain)
'''Arizona''' ([[shqiptimi]]: Erizouna) është një [[Shtetet Federale të Amerikës|Shtet Federal]] që gjindet në jugperëndim të [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA]]-ve. [[Shkurtesa]] postale e Arizionës është AZ. Kryeqyteti i Arizonës është [[Phoenix]].
 
Arizona është shteti i 48-të dhe i fundit i shteteve që kanë vijë kufitare me një tjetër shtet amerikan, që u pranua në Shtetet e Bashkuara më [[14 shkurt]] [[1912]]. Ajo ishte pjesë e territorit të Alta Kalifornisë në Spanjën e Re, kur ajo u bë pjesë e Meksikës së pavarur në vitin 1821. Pasi u mund në Luftën meksikano-amerikane, Meksika humbi shumicën e këtij territori tek Shtetet e Bashkuara në vitin 1848. Pjesa më jugore e shtetit të Arizonës u ble në vitin 1853 përmes Blerjes Gadsden.
 
Arizona jugore njihet për klimën e saj shkretëtirë, me verë shumë të nxehtë dhe dimër të butë. Arizona veriore ka pyje me pisha dhe bredha, Pllajën e Kolorados, disa vargmale (të tilla si malet San Françisko); si dhe kanione të thella e të mëdha.
 
== Gjeografia ==