Dallime mes rishikimeve të "Demir Hyskja"

6 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
rregullim i vogel
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (rregullim i vogel)
'''Demir Hyskja''' është një aktor i mirënjohur shqiptar. U lind më [[1 janar]] [[1937]] në [[Elbasan]].
 
Arsimin fillor dhe të mesëm e kreu në qytetin e lindjes. Në vitet 1951-1955 përfundoi shkollën e mesme të ndërtimit. Teknik ndërtimi në vitet 1955-1962 dhe më tej aktor në teatrin “Skampa”. Gjatë punës 30-vjeçare në teatër ka realizuar mbi 50 role kryesore. Në Kinostudion “Shqipëria e Re” ka realizuar 24 filma artistike dhe dokumentarë. Është dekoruar disa herë me dekorata të shkallëve të ndryshme deri tek “Naim Frashëri i Klasit të Parë”. Në vitin 1969 nderohet me titullin “Artist i Merituar” dhe në vitin 1979 nderohet me titullin e lartë “Artist i Popullit”. Është zgjedhur katër herë radhazi deputet në Kuvendin Popullor.
 
== Filmografia ==
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1937]]
[[Kategoria:Njerëz_që_kanë_vdekur]]