Ndryshimi mes inspektimeve të "Norman Mailer"

55 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| webfaqja =
}}
 
 
'''Norman Kingsley Mailer''' ([[New Jersey]], [[31 janar]] [[1923]] – [[New York City]], [[10 nëntor]] [[2007]]) romansier, dramaturg, eseist dhe gazetar amerikan.
 
Romani më i njohur i tij është "''Të zdeshur dhe të vdekur"'', të cilën a ka shkruar nga përvoja në [[Lufta e dytë botërore]]. Ka shkruar biografi të përsonaliteteve të njohura, ndër të cilët ishin [[Pablo Picasso]], [[Muhammad Ali]], [[Lee Harvey Oswald]] dhe [[Marilyn Monroe]]. Biografia e jetësore e fundit është më interesantja, sepse në kaptinën e funditfundit shkruan se Marilynin e mbytën agjentët e [[CIA]]-s dhe [[FBI]]-së për shkak të lidhjs së tyre me [[Robert F. Kennedy|Robertom F. Kennedyn]].
 
Ishte laureat i shumë çmimeve letrare, ndër të tjera edhe dy herë i [[Çmimi Pulitzer | Çmimit Pulitzer]].
 
== Veprat ==
* ''Të zdeshur dhe të vdekur'', 1948.
* ''Ëndrra amerikane''
* ''Përse jemi në Vijetnam''
* ''Tregimi Ii Oswaldit''
* ''Parku i kaprojve''
* ''Kënga e përgjakshme''
 
* Të zdeshur dhe të vdekur, 1948.
* Ëndrra amerikane
* Përse jemi në Vijetnam
* Tregimi I Oswaldit
* Parku i kaprojve
* Kënga e përgjakshme
==Lidhje të jashtme==
 
{{wikiquote|Norman Mailer}}
*[http://www.nmwcolony.org/ The Norman Mailer Center]
*[http://www.booknotes.org/Watch/64863-1/Norman+Mailer.aspx ''Booknotes'' interview with Mailer on ''Oswald's Tale'', June 25, 1995.]
 
{{DEFAULTSORT:Mailer, Norman}}}
 
[[Kategoria:ShkrimtarShkrimtarë amerikanë]]
 
[[Kategoria:Shkrimtar amerikanë]]
[[Kategoria:Lindje 1923]]
[[Kategoria:Vdekje 2007]]