Ndryshimi mes inspektimeve të "Carrabreg i Ulët"

v
→‎top: clean up, përmirësime tipografike: gjithe → gjithë, jane → janë (4), jashte → jashtë, keshtu → kështu, kete → këtë, nje → një (2), Njerezit → Njerëzit, per → për (3), duke përdorur AWB
(Te dhenat per fshat jane plotesuar.)
v (→‎top: clean up, përmirësime tipografike: gjithe → gjithë, jane → janë (4), jashte → jashtë, keshtu → kështu, kete → këtë, nje → një (2), Njerezit → Njerëzit, per → për (3), duke përdorur AWB)
}}
 
ALBANIAN/SHQIP: Carrabregu i Poshtem eshteështë njenjë fshat ne komunen e Deçanit ne Kosoven perendimore. Gjendet ne bazenin e Rrafshit te Dukagjinit ne mes Deçanit dhe fshatit Prilep pergjate kufirit malor me shtetin ame - Shqiperine. Popullsia janejanë 100% shqiptare dhe i perkasin fisit Gash. Bjeshka qe i perketpërket fshatit njihet si "Bjeshka e madhe".
 
Familjet qe jetojne ne ketekëtë fshat janejanë: Likaj, Ukehaxhaj, Ramosaj, Demhasaj, Binakaj dhe Qorraj. NjerezitNjerëzit kryesisht jetojne me bujqesi, blegtori dhe tregti por ka nga ta qe i kane mbaruar studimet dhe sot kane njenjë karriere te suksesshme si profesore, zyrtare te larte shteti, biznismene dhe keshtukështu me radhe.
 
Infrastruktura e fshatit eshteështë mjafte e mire, rruget janejanë te asfaltuara, ekziston sistemi i ujerave te zeza, rrjet mjaft i mire i internetit. PoashtuPo ashtu fshati ka shkollen e tij fillore te quajtuar "Lidhja e Prizrenit" dhe shtepine e shendetitshëndetit te emeruar "Adem Ukehaxhaj" e cila gjithashtu sherben perpër te gjithegjithë Deçanin. Shume njerez te ketij fshati jetojne jashtejashtë perpër shkak te lufterave dhe varferise/papunesise(shume nga ta u detyruan ta lene Kosoven perpër shkak te luftes te vitit 1999).
 
Popullsia janejanë njerez mikeprites por nuk i duan problemet.
 
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]