Ndryshimi mes inspektimeve të "Deti i Vdekur"

1.812 bytes added ,  3 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 185.62.174.42 (diskutimet) në versionin e fundit nga Pazzx.
v (U kthyen ndryshimet e 185.62.174.42 (diskutimet) në versionin e fundit nga Pazzx.)
[[Skeda:Israel-i-map.gif|260px|parapamje|Shtrirja gjeografike e Detit të Vdekur]]
[[Skeda:Dead sea sunset.jpg|parapamje|260px|Pamje nga Deti i Vdekur]]
'''Deti i Vdekur''', ''(në gjuhën hebre : ים המלח) ; ( arabe : البحر الميت)'', është pellgliqen në [[Lindjen e Afërme]] por shpesherë e quajmë det. Cilësohet si deti më i kripur në botë. Kripesia është aq e madhe sa që në të nuk ka jetë, përveç disa mikroorganizmave-bakterje. Është det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajnë [[Izraeli]] dhe [[Jordania]], dhe e ka nji rrjedhë, lumin [[Jordan]]. Kripesia e tij është 30%, gjë që është 9 herë më e lartë se uji i zakonshëm i detrave. Është i gjatë 67 km dhe i gjerë deri në 18 km. Deti i Vdekur njëheresh është depresioni më i madh në tokë, ndërsa sipërfaqja e tij është në -418 metra të lartësisë nendetare dhe gjithnje është duke rënë. Thellësia e detit të vdekur është nga330 shqiperiam.
 
Kush e ka shkruar kete e ka gabim prandaj e rregullova.mlf ktheje mbrapsht hah
Uji i detit të Vdekur kryesisht është i nxehtë, dhe nxemja e tij nuk është e nevojshme. Për shkak se uji është shume i kripur e ka dendësinë te madhe. Në 35 metrat e sipërme kripesia është 30 – 40 % dhe temperature arrijnë 19 -37 gradë celsius. Në këtë gjendje nuk është e mundur futja në ujë deri në qafë, sepse trupi i njeriut ngrihet mbi ujë porsa hyn në ujë në lartësinë e gjoksit, kështu që notimi është pothuajse i pamundur përshkak se trupi qëndron në sipërfaqe. Kujdesi duhet të jetë i lartë që ndonje pike uji mos të depërtoje në sy, sepse është e domosdoshme shpëlarja me ujë të zakonshëm, - deti është aq i kripur sa që është e pamundur hapja e syve.
Nga???????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
Për shkak të kripesise uji i Detit të Vdekur është shumë i shërueshëm. Pas daljes nga uji trupi mbetet i mbuluar me një shtresë të trashë të kripës, e cila me kalimin e kohës vepron në lëkurë. Në fund të detit është edhe shtresa e baltës më të cilën njerzit bëjnë lyerjen e trupit për shëndet më të mirë.Me qene se ky det ka shume kripe qfare do lloj peshe te këtë një njeri ai qendron mbi ate lloj uji.
 
'''Historia'''
 
Profeti Lut a.s ftonte njerzit e popullit te tij ne fene e vertete.Ata benin imoralitete vidhnin dhe ishin te humbur.Pasi Allahu e pa se ata nuk po e degjonin Lutin Ai dergoi denimin mbi ate popull.Xhibrili e ktheu qytetin permbys dhe kështu aty u krijua një det me emrin deti i vdekur.Nderkohe Luti a.s ishte larg qytetit me urdherin e Allahut.
 
==Referenca==
 
[[Kategoria:Dete]]