Dallime mes rishikimeve të "Napoli"

45 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
→‎top: - stampa coords (duplicate), hoqa: {{Coord|40|50|0|N|14|15|0|E|display=title}} duke përdorur AWB
v (Sistemim kategorish)
v (→‎top: - stampa coords (duplicate), hoqa: {{Coord|40|50|0|N|14|15|0|E|display=title}} duke përdorur AWB)
{{Coord|40|50|0|N|14|15|0|E|display=title}}
{{Qytet (Italia)
|Qyteti = Napoli
 
Themeluar në shekullin e tetë para Krishtit, ishte ndër qytetet hegjemonë të Magna Graecias, për shkak të lidhjeve të veçanta me Athinën, dhe ushtroi një ndikim të konsiderueshëm tregëtar, kulturor dhe fetar përreth popullatave italike duke u bërë qendër e filozofisë epikuriane në Itali. Pas rënies së Perandorisë Romake në shekullin e tetë, qyteti formoi një dukat autonom të pavarur nga [[Perandoria Bizantine]], dhe më vonë, që nga shekulli XIII dhe për rreth gjashtë qind vjet, ai ishte kryeqyteti i mbretërisë së Napolit. Ai u bë kryeqyteti i Mbretërisë së Dy Sicilive nën Burbonët, duke përjetuar një periudhë të gjatë të zhvillimit ekonomik dhe social që arriti kulmin në një seri të arritjeve publike dhe teknologjike, duke përfshirë edhe ndërtimin e hekurudhës së parë në Itali. Pas përfshirjes në Mbretërinë e Italisë pësoi një rënie të theksuar që u vu re në të gjithë Italinë jugore.
 
 
[[Kategoria:Qytete në Itali]]
37.617

edits