Ndryshimi mes inspektimeve të "Henry Kissinger"

No change in size ,  3 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB
(→‎top: rregullim i sintaksës)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB)
[[Skeda:Henry_Kissinger.jpg|thumb|Henry Kissinger]]
 
'''Dr. Henry Alfred Kissinger''' lindi më [[27 Majmaj]] [[1923]] në [[Fürth]] të [[Gjermania|Gjermanisë]]. Është diplomat dhe politikan me shtetësi [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Amerikane]] dhe me origjinë çifute.
 
Ishte konsultenti i sigurisë kombëtare të kryetarit amerikan në vitet 1969-1975, dhe Ministri i Punëve të Jashtme i 56'të [[ShBA]]'së ndërmjet viteve 1973-1977. Ka qenë nismëtari i butësimit të marrëdhënieve midis [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA'së]] dhe [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]], dhe si rezultat është nënshkruar marrëveshja e [[SALT I]] në vitin 1972. Në të njëjtën vit u krijuan marrëdhëniet e parë zyrtare me [[Kina|Republikën Popullore të Kinës]].<ref name=gjeneruar_automatikisht1>http://tr.wikipedia.org/wiki/Henry_Kissinger</ref>
37.617

edits