Dallime mes rishikimeve të "Hilari"

42 bytes removed ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor (4) duke përdorur AWB
(→‎top: rregullim i sintaksës)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor (4) duke përdorur AWB)
{{Cung|Kisha katolike}}
{{Kartela Papë
| emri = Papa Hilari
| nëntitulli =
| stema =
| zgjedhja = [[17 Nëntor|17 nëntor]] [[461]]
| shugurimi peshkopal =
| shenjtërimi = [[19 Nëntor|19 nëntor]] [[461]]
| kurorëzimi =
| fundi papatit = [[28 shkurt]] [[468]]
| firma =
}}
'''Papa Hilari''' ( l. ?, [[Sardenja]] - v. [[28 shkurt]] [[468]], ) ishte [[Lista e papëve|papa i 46 i Kishës Katolike]].<ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[17 Nëntor|17 nëntor]] [[461]] dhe deri më [[28 shkurt]] [[468]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Leoni I]], ndërsa pasardhësi [[papa Simplici]].
 
== Shiko edhe ==
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Leoni I]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[17 Nëntor|17 nëntor]] [[461]] – [[28 shkurt]] [[468]]}}
{{s-aft|after=[[papa Simplici]]}}
{{s-end}}
 
[[Kategoria:Papë të Kishës katolike]]
 
 
{{Cung|Kisha katolike}}
37.617

edits