Dallime mes rishikimeve të "Liceu"

2 bytes removed ,  4 vjet më parë
 
== Historiku ==
''Liceu (Lyceum)'' është një fjalë [[Gjuha latine|latine]] si dhe e përvetësuar nga [[greqishtja e lashtë]] Λύκειον (''Lykeion''), e që paraqet emrin e një ''gjimnazi'' në Athinën e vjetër kushtuar ApollonitApollon Liceut. Ky lice origjinal përmendet edhe si lokacion i [[Peripatetikët|shkollës peripatetike]] të [[Aristoteli|Aristotelit]]. Disa vende për shkollat e tyre moderne përdorin këta emra të lashtë të shkollës: për shembull, ''Lykeion'' dhe ''Lyceum'', e ku të dyja na japin fjalën "lyceum" në anglisht (vini re se në gjuhën latine "C" në ''lyceum'' gjithmonë është theksuar si një K, por jo si një C e butë).
 
Emri ''Lyceon'' ishte përdorur nga [[Napoleon Bonaparte|Napoleoni]] në vitin 1802 për të emërtuar institucionin kryesor të arsimit të mesëm. Nga Franca emri është përhapur në shumë vende të botës të cilat ishin nën ndikimin e kulturës franceze.