Dallime mes rishikimeve të "Ramize Gjebrea"

[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(permiresime)
 
== Biografi ==
Gjebrea lindi në 20 prill, 1923, në [[Gjirokastra|Gjirokastër]], nga ku vinte babai dhe nënën i kishte nga [[Kaçaniku]], [[Kosova|Kosovë]]. Ajo kishte shkuar tek [[Instituti Femëror "Nana Mbretneshë"]], ku ajo kishte studiuar së bashku me [[Nexhmije Hoxha]], dhe [[Liri Belishova]]. Më vonë ajo u arrestua nga fashistët në vitin 1942, por u lirua për shkak të mungesës së provave, dhe më pas iu bashkua [[Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare|Lëvizjes Nacional-Çlirimtare]], fillimisht si sekretare e rinisë së Beratit, dhe pastaj si pjesë e shtabit të Brigadës së V Sulmuese.<ref name=Veizi/>
 
=== Hetimi për sjellje imorale, gjykimi dhe vdekja ===