Dallime mes rishikimeve të "Ramize Gjebrea"

++
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(permiresim)
(++)
'''Ramize Gjebrea''' (20 prill 1923 – 6 Mars 1944, nomemri dei guerreluftës ishte ''Ramona'') ishte një [[Shqiptarët|shqiptare partizane në]]e [[Lufta e Dytë Botërore|LuftënLuftës e dytëDytë Botërore]], e akuzuar për sjellje imorale nga një gjykatë e Ushtrisë Nacionalclirimtare, dhe e pushkatuar në fshatin [[Njësia administrative Brataj|Ramicë]], [[Vlora|Vlorë]].<ref name="Gazeta Telegraf">{{cite news|last=Gazeta Telegraf|title=E verteta mbi vrasjen e Ramize Gjebrese|url=http://gazetatelegraf.com/e-verteta-mbi-vrasjen-e-ramize-gjebrese/|newspaper=Gazeta Telegraf}}</ref>
 
== Biografi ==
[[Kategoria:Komunistë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Gjirokastra]]
 
[[en:Ramize Gjebrea]]