Dallime mes rishikimeve të "Kalishti (Strugë)"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Burimet: re-categorisation per CFD, zëvendësova: Kategoria:Fshatra në Republika e Maqedonisë → Kategoria:Fshatra në Republikën e Maqedonisë)
{{Infobox MK vendbanim
|Emri = '''Kalisht'''
|Emër_tjetër = Калишта
|Lloji i vëndbanimit = Fshat
|Flamuri_figura = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
}}
 
'''Kalisht''', ''([[gjuha sllavo{{lang-maqedonemk|maqedonisht]]: Калишта/Kališta}})'' është fshat në [[Komuna e Strugës|komunën e Strugës]], [[Republika e Maqedonisë|Maqedoni]]. Ky fshat shtrrihet rreth brigjeve të Liqenit të Ohrit, është një nga fshatrat më turistik në rrethinën e Strugës duke mirëpritur shumë turistë nga shumë vende të ndryshme,Kryesisht është i banuar nga popullsia Shqiptare, flitet rrjedhshëm dhe pastër gjuha Shqipe Standarte.
 
== Gjeografia ==