Ndryshimi mes inspektimeve të "Meg Whitman"

1.036 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|net_worth = {{up}}US$2.8 billion (August 2017)<ref name="Forbes">{{cite web |url=https://www.forbes.com/profile/meg-whitman |title=Meg Whitman |publisher=[[Forbes]] |accessdate=August 20, 2017}}</ref>
}}
'''Margaret Cushing "Meg" Whitman''' (e lindur më 4 gusht të vitit 1956) është një ekzekutive amerikane e biznesit dhe aktiviste politike dhe donatore. Whitman aktualisht është Presidente dhe Shefe Ekzekutive e [[Hewlett Packard Enterprise]].
 
Një vendase e Cold Spring Harbour, një fshat i Huntington, Nju Jork, Whitman është një e diplomuar e Universitetit Princeton dhe Harvard Business School. Whitman shërbeu si ekzekutive në The Walt Disney Company, ku ajo ishte Zëvendës Presidente e Planifikimit Strategjik gjatë viteve 1980. Në vitet 1990, ajo shërbeu si ekzekutive për DreamWorks, Procter & Gamble, dhe Hasbro.
 
Whitman shërbeu si Presidente dhe Drejtore Ekzekutive e eBay, nga viti 1998 deri në vitin 2008. Gjatë 10 viteve Whitman me kompaninë, ajo mbikqyri zgjerimin e saj nga 30 punonjës dhe 4 milion dollarë në të ardhurat vjetore, në më shumë se 15,000 punonjës dhe 8 miliardë dollarë në të ardhurat vjetore. Në vitin 2014, Whitman u emërua në listën Forbes të 100 grave më të fuqishme në botë.<ref name=Forbes14>{{cite web|title=The World's 100 Most Powerful Women|url=https://www.forbes.com/power-women/list/#tab:overall|website=Forbes|publisher=Forbes|accessdate=24 June 2014}}</ref>
 
 
==Referenca==
{{Reflist|colwidth=30em}}