Ndryshimi mes inspektimeve të "Michelle Pfeiffer"

 
Ajo ndoqi shkollën e mesme në Fountain Valley, diplomuar në vitin 1976. Ajo punoi si një vajzë e kontrollit në supermarketin Vons, dhe ndoqi Kolegjin Golden West<ref>{{cite book |url=https://books.google.com/books?id=BAwx9lRs1gQC&lpg=RA1-PA19&dq=michelle%20pfeiffer%20santa%20ana&pg=RA1-PA19#v=onepage&q&f=false |title=Glamorous Movie Stars of the Eighties Paper Dolls |first=Tom |last=Tierney |publisher=Courier Dover Publications|year=2002|isbn=978-0-486-42191-9}}</ref> ku ajo ishte një anëtare e Alpha Delta Pi Sorority. Pas një trajnimi të shkurtër për të qenë një stenografe gjykatëse, ajo vendosi për një karrierë në aktrim.<ref>{{cite magazine |title=Michelle Pfeiffer biography |url=http://www.hellomagazine.com/profiles/michelle-pfeiffer/ |magazine=Hello! Magazine |publisher=HELLO Ltd |accessdate=May 5, 2011}}</ref> Ajo fitoi konkursin e bukurisë së Miss Orange County në vitin 1978 dhe mori pjesë në konkursin Miss California në të njëjtin vit, duke përfunduar në pozitën e 6-të.<ref>{{cite news |url=https://news.google.com/newspapers?id=zDZcAAAAIBAJ&sjid=1FUNAAAAIBAJ&dq=michelle-pfeiffer&pg=5187%2C2637035 |title=Burbank Gal is Chosen as State Titlist |agency=Associated Press |newspaper=Merced-Sun Star |publisher=The McClatchy Company |date=April 17, 1978 |accessdate=July 18, 2011}}</ref> Pas pjesëmarrjes së saj në këto shfaqje, ajo fitoi një agjent veprues dhe filloi të provonte audicionet për televizionin dhe filmat.<ref>{{cite magazine |url=https://books.google.com/books?id=AF4EAAAAMBAJ&lpg=PA130&dq=michelle%20pfeiffer%20Miss%20Los%20Angeles&pg=PA130#v=onepage&q&f=false |title=Beauty and the Beast |magazine=Los Angeles Magazine |date=November 2002 |first=Steve |last=Erickson |publisher=Emmis Communications|issn=1522-9149|volume=47|number=11 |accessdate=April 25, 2011}}</ref>
 
==Karriera==
===1978–1982: Aktrimi i hershëm===
 
==Referenca==