Ndryshimi mes inspektimeve të "Michelle Pfeiffer"

 
[[File:Michelle Pfeiffer 01.jpg|thumb|left|upright|Pfeiffer në vitin 1985]]
Pas Scarface, ajo luajti në Diana në komedinë e John Landis në Into the Night (1985), përballë Jeff Goldblum, Isabeau d'Anjou në filmin e fantazisë Richard Donner Ladyhawke (1985), përballë Rutger Hauer dhe Matthew Broderick, Besimi Healy në Sweet Liberty Alan Alda (1986), përballë Michael Caine dhe Brenda Landers në një segment të parodisë Sci-Fi të viteve 1950 Amazon Women on the Moon (1987), të cilat, megjithë arritjen e suksesit të thjeshtë komercial, ndihmuan në krijimin e saj si aktore. Më në fund, ajo shënoi një goditje të madhe në kinema si Sukie Ridgemont në përshtatjen e vitit 1987 të romanit të John Updike, The Witches of Eastwick, së bashku me Jack Nicholson, Cher dhe Susan Sarandon. Filmi ka shitur mbi 63.7 milionë dollarë në vend, ekuivalente me $ 134.4 milion në 2016 dollarë. [21] [22]
 
Pfeiffer u hodh kundër llojit, si vejushë e gangsterit të vrarë, në komedinë e mafies së Jonathan Demme të martuar me Mob (1988), përballë Matthew Modine, Dean Stockwell dhe Mercedes Ruehl. Për rolin e Angela de Marco, ajo veshi një parukë të zezë me kaçurela dhe një theks të Bruklinit, dhe mori nominimin e saj të parë të Artë Globe si aktorja më e mirë në një film muzikor ose komedi, duke filluar një seri gjashtëvjeçare me radhë Emërimet e aktores në Globat e Artë. [23] [24] Pfeiffer u shfaq më pas si restauranteuse elegant Jo Ann Vallenari në Tequila Sunrise (1988) përballë Mel Gibson dhe Kurt Russell, por pati dallime kreative dhe personale me drejtorin Robert Towne, i cili më vonë e përshkroi atë si aktoren "më të vështira" me të cilën ka punuar ndonjëherë. [25]
 
Në rekomandimin personal të Demme, Pfeiffer u bashkua me aktorët e rrezikshëm të Stephen Frears (1988) së bashku me Glenn Close dhe John Malkovich, duke luajtur me viktimën e virtytshme të joshjes, Madame Marie de Tourvel. Performanca e saj fitoi brohoritjen e saj të përhapur; Hal Hinson nga The Washington Post e pa rolin e Pfeiffer si «më pak të dukshme dhe më të vështira.» Asgjë nuk është më e vështirë të luajë sesa virtyt, dhe Pfeiffer është mjaft i zgjuar që të mos provojë, por ajo e mishëron atë. është një pasuri e madhe dhe mënyra si përdoret e bën atë të duket një aspekt i spiritualitetit të saj ". [26] Ajo fitoi çmimin BAFTA për Aktoren më të Mirë në një Rolin Mbështetës [27] dhe mori nominimin për Çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë Mbështetëse. [28]
 
==Referenca==