Ndryshimi mes inspektimeve të "Michelle Pfeiffer"

 
===2017: Rivendosja e karrierës===
Pfeiffer ka deklaruar se mungesa e saj e veprimit gjatë viteve 2000 ishte për shkak të fëmijëve të saj,<ref>{{cite episode |title=[[Live! with Kelly and Michael]] |series=Live with Kelly and Michael |network=[[American Broadcasting Company|ABC]] |airdate=September 11, 2013}}</ref> and now with both her children away at college, she intends to "work a lot".<ref name="thefamilynyc">{{cite web |url=http://watch.accesshollywood.com/video/michelle-pfeiffer-dreading-her-soon-to-be-empty-nest/2665260099001 |title=Michelle Pfeiffer 'Dreading' Her Soon-To-Be-Empty Nest |website=[[Access Hollywood]] |accessdate=November 13, 2017 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130926061210/http://watch.accesshollywood.com/video/michelle-pfeiffer-dreading-her-soon-to-be-empty-nest/2665260099001 |archivedate=September 26, 2013 }}</ref> dhe tani me të dy fëmijët e saj larg në kolegj, ajo ka ndërmend të "punojë shumë". [106] Ajo ka komentuar se ajo ndjen se performanca e saj më e mirë është "ende në të" dhe se ajo mendon se kjo është ajo që e mban të shkuarën. [107] Ajo luajti në dramën e pavarur Ku është Kyra? si një grua e ndjeshme dhe e brishtë që humbet nënën e saj dhe "përballet me një krizë në të cilën ajo duhet të gjejë një mjet për mbijetesë, duke fshehur përpjekjet e saj nga dashnorja e saj e re". Filmi u shfaq në Festivalin e Filmit Sundance më 23 janar. [108] Vrasja e filmave që do të ndiqnin do të nxiste mediat të dublojnë rigjallërimin e karrierës së Pfeiffer një "Pfeiffer-sance".<ref>{{cite [109]web |last1=Patten |first1=Dominic |url=http://deadline.com/2016/12/sundance-2017-premieres-midnight-special-events-robert-redford-rashida-jones-1201864406/ |title=Sundance 2017: Robert Redford, New Rashida Jones Netflix Series, 'Rebel In The Rye' & More On Premiere, Docu, Midnight & Kids Slates |website=Deadline.com |date=December 5, 2016}}</ref> The slew of films that would follow would prompt the media to dub Pfeiffer's career resurgence a "Pfeiffer-sance".<ref>{{cite web |url=https://www.yahoo.com/news/sundance-report-gloomy-where-is-kyra-marks-michelle-pfeiffers-latest-big-screen-comeback-133112744.html |title=Sundance Report: Gloomy 'Where Is Kyra?' Marks Michelle Pfeiffer's Latest Big Screen Comeback |website=Yahoo News! |date=January 25, 2017 |accessdate=August 20, 2017}}</ref><ref>{{cite web |url=http://ew.com/movies/2017/08/14/darren-aronofsky-mother-black-swan/ |title=Darren Aronofsky: mother! is close to Black Swan 'in spirit' |website=Entertainment Weekly |date=August 14, 2017 |accessdate=August 20, 2017}}</ref> [110]
 
Ajo zbritisolli rolin e Ruth Madoff për dramën HBO Films The Wizard of Lies, bazuar në librin me të njëjtin emër. Filmi, i drejtuar nga Barry Levinson, e bashkon atë me aktorin Robert De Niro, i cili luajti burrin e saj, financierin e turpëruar Bernard Madoff. <ref>[111http://deadline.com/2015/08/wizard-of-lies-madoff-movie-michelle-pfeiffer-alessandro-nivola-cast-robert-de-niro-barry-levinson-1201508246/ "HBO's 'Wizard Of Lies' Madoff Movie A Go With Michelle Pfeiffer, Alessandro Nivola Joining Robert De Niro; Barry Levinson To Direct"] Deadline</ref> Magjistari i Lies u shfaq në HBO më 20 maj 2017, duke mbledhur kritika të favorshme nga kritikët dhe një audiencë prej 1.5 milion shikuesish, shikueshmëria më e madhe e HBO-së për një film në katër vjet. [112]<ref>{{cite web |last=Andreeva |first=Nellie |title=Madoff Movie 'Wizard Of Lies' Draws Largest Premiere Viewership For HBO Film In 4 Years |url=http://deadline.com/2017/05/wizard-of-lies-hbo-premiere-ratings-madoff-movie-1202100882/ |accessdate=May 24, 2017 |website=Deadline.com |date=May 23, 2017}}</ref> ''Tolucan Times'' remarked that Pfeiffer "steals the show as Madoff's wife, Ruth, and is a remarkable lookalike",<ref>{{cite web |url=http://www.tonymedley.com/2017/The_Wizard_of_Lies.htm |title=The Wizard of Lies |website=tonymedley.com |accessdate=November 13, 2017}}</ref> Tolucan Times vuri në dukje se Pfeiffer "vjedh shfaqjen si gruaja e Madoffit, Ruth, dhe është një lookalike mbresëlënëse" [113], ndërsa Los Angeles Times pohoi: "Si Ruth, Pfeiffer bindshëm portretizon një grua të pamëshiruar të lënë me asgjë krejtësisht- ajo humbi shtëpitë e saj , statusi dhe, më e rëndësishmja, marrëdhënia e saj me bijtë e saj ". [114] Pfeiffer shënoi nominimin e saj të parë Emmy për performancën e saj në kategorinë e aktores mbështetëse të pazgjidhura në një seri ose film të kufizuar. [115] Ajo luajti në filmin e filmit horror psikologjik Darren Aronofsky, Nënë !, përballë Jennifer Lawrence dhe Javier Bardem, i cili u lirua më 15 shtator nga Paramount Pictures. Filmi mori përgjithësisht përshtypje pozitive, edhe pse polarizuese. Performanca e Pfeiffer u vlerësua në mënyrë kritike, me shumë që deklaruan se ishte e denjë për një nominim të Oskarit. [117] Ajo është gjithashtu pjesë e një ansambli të hedhur në përshtatjen e Kenneth Branagh të vrasjes së Agatha Christie në Orient Express. Filmi u lirua më 3 nëntor të vitit 2017.<ref>{{cite news |title=Steven Spielberg Pentagon Papers Drama Gets 2017 Oscar Season Release |url=http://variety.com/2017/film/news/steven-spielberg-tom-hanks-meryl-streep-oscars-1202392948/ |accessdate=April 22, 2017 |newspaper=Variety |date=April 22, 2017}}</ref> [118] Pfeiffer këndon këngën "Never Forget", e cila luan mbi kreditë mbyllëse të filmit dhe shfaqet në fonetën zyrtare të filmit.<ref>{{cite [119]news |title=Michelle Pfeiffer: 'I'm Always Afraid of Failing' |url=https://www.nytimes.com/2017/11/02/movies/michelle-pfeiffer-murder-on-the-orient-express-mother.html |accessdate=November 5, 2017 |newspaper=The New York Times |date=November 2, 2017}}</ref>
 
==Referenca==