Dallime mes rishikimeve të "Karl Marksi"

2 bytes removed ,  3 vjet më parë
v (U kthye versioni 1703902 i bërë nga 79.106.209.135 (diskutimet))
== Jeta ==
=== Rinia ===
Karl Marks lindlindi në një familje të pasur dhe progresive çifutëshhebreje në Trier, Prusi. Babai i tij, Herschel, pasardhës i një linje të gjatë familjesh çifutehebreje, konvertohet në të Krishterë në mënyrë që të ketë mundësinë të bëhet avokat. Familja Marks kishte shume shokë intelektuale dhe artistë të cilët i vizitonin shpesh Marksët gjatë rinisë së Karlit.
 
=== Edukimi ===
Anonymous user