Ndryshimi mes inspektimeve të "Çeliku (Gjilan)"

1.406 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (1l2l3k zhvendosi faqen Çelik Çeliku (Gjilan) te Çeliku (Gjilan) pa lënë një përcjellim: ky eshte emri i vertete)
{{Infobox KS vendbanim
{{Fshat (Kosova)
|Emri = '''Çelik'''
|Fshati= Çeliku
|Emër_tjetër =
|Nofka =
|Lloji i vëndbanimit = Fshat
|Moto=
|Flamuri_figura = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Flamuri_artikulli = <!-- p.sh: Flamuri i Prishtinës -->
|Stema_figura = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Stema_figura=
|Stema_artikulli = <!-- p.sh: Stema e Prishtinës -->
|Stema_gjerësia = <!-- p.sh: 50px -->
|Pamje = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Pamje =
|Përshkrimi i pamjes =
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni = [[Rajoni i Gjilanit|Gjilan]]
|Komuna = [[Komuna e Gjilanit|Gjilan]]
|Kryetari i Komunës =
|Partia udhëheqëse =
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Rajoni= [[Rajoni i Gjilanit|Gjilan]]
|Sipërfaqja =
|Komuna= [[Komuna e Gjilanit|Gjilan]]
|Sipërfaqja urbane =
|Sipërfaqja metropolitane =
|Popullsia =
|Popullsia_viti = 2011
|Dendësia =
 
<!-- Të dhëna tjera-->
|Vendasit = Çelikas
|Themelimi =
|Krahina =
|Lartësia = 764
|Kodi Postal = 60000
|Prefiksi =
|Aeroporti =
|Targa e automjeteve = 06
|WebFaqja =
|E-Posta =
 
<!--Harta-->
|Lartësia=
|Harta_foto =
|Themelimi =
|përshkrimi_harta =
|Vendasit=
|harta_gjerësi =
|Sipërfaqja=
|CoordAddon =
|Zona Kohore = [[Zona Kohore e Evropës Qendrore|ZKEQ]] ([[UTC+1]])
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
|Ora Verore= [[Ora Verore e Evropës Qendrore|OVEQ]] ([[UTC+2]])
| gjer_g=42 | gjer_m=17 | gjer_s=60 | gjer_dr =N N
|Kodi Postal =60000
| gjat_g=21 | gjat_m=30 | gjat_s=26 | gjat_dr = E
|Prefiksi=
}}
|Targa e automjeteve =06
'''ÇelikuÇelik''' është një vendbanim në komunën e [[GjilaniKomuna e Gjilanit|Gjilanit]], [[Kosovë]]t.
 
== Gjeografia ==
 
|Popullsia =
|Dendësia=
 
 
|Harta_foto=
|Harta_foto_shënimi=
|përshkrimi_harta=
 
 
| gjer_g=| gjer_m= | gjer_s= | gjer_dr =N
| gjat_g=| gjat_m= | gjat_s= | gjat_dr =E
|gjerësia =42.3027257
|gjatësia =21.5201676
 
|WebFaqja =
}}
 
'''Çeliku''' është një vendbanim në komunën e [[Gjilani]]t.
 
''Vendndodhja''
Fshati Çelik shtrihet në thellësi të Grykës së Kardakut rreth 8&nbsp;km në jug të Zhegrës. Në të djathtë të rrugës Gjilan-Kumanovë, rreth 1&nbsp;km në perëndim të fshatit Shurdhan. Sot në fshatin Çelik jetojnë 15 familje, me rreth 100 banore.
 
Fshati Çelik kufizohet me këto fshatra : me fshatin Stançiq, Shurdhan, Pidiq, Stubell si dhe me fshatin Verrnez tani të braktisur (i banuar me kroat).
 
Relievi i fshatit është në përgjithësi kodrinoro-malor me një lartësi mbidetare rreth 700 m. Dallohet me toke të bute, me kullosa ta pasura, pyje e burime të shumta te ujit.
 
Mes fshatit Çelik dhe Pidiq gjendet "Guri i Madh", një prerje e rrepinjt gurerore i cili bashkë me "Zdravecin" formojnë një kanjon të bukur. Në maje të "Gurit te Madh" gjenden themelet e Kalasë së vjetër e cila i takon kohës së Perandorisë Romake. Në këtë bregore gjenden edhe disa forma të shpellave, mjaft të pasura me stalagmite dhe stalagmite, por ende të pa eksploruara plotesisht.
 
Sot fshati ka infrastruktura të re pas luftës shkatërruese që pësoi më 1999. Tani fshati ka rruge të re si dhe urën mbi Lumin e Karadakut që lidh Celikun me fshatin Shurdhan, respektivisht me rrugën magjistrale Gjilan-Kumanovë.
 
== Demografia ==
 
Fillet e të para të fshatit nuk dihen, por sipas të dhënave të ndryshme dihet se në këtë fshat kanë jetuar afër 10 breza që në llogari i bie diku që nga mesjeta e hershme.
Çelikasit dallohen për trimëri, bujari, mikpritje etj. Kryesisht njerëz tradicional, me pikëpamje idealiste atdhetare.
 
<!-- == Ekonomia == -->
Sot fshati ka infrastruktura të re pas luftës shkatërruese që pësoi më 1999. Tani fshati ka rruge të re si dhe urën mbi Lumin e Karadakut që lidh Celikun me fshatin Shurdhan, respektivisht me rrugën magjistrale Gjilan-Kumanovë.
<!-- == Kultura == -->
 
<!-- == DemografiaHistoria == -->
<!-- == Shih dhe këtë == -->
 
<!-- == Burimet == -->
== Arsimi dhe kultura ==
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.fallingrain.com/world/KV/06/Celik.html vendndodhja]
 
 
{{KO-gjeo-cung}}
{{Komuna e Gjilanit}}
 
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]
[[Kategoria:Fshatra në komunën e Gjilanit]]
{{Komuna e Gjilanit}}
{{Komuna e Gjilanit}}
{{KO-gjeo-cung}}