Dallime mes rishikimeve të "Stadioni Mlladost, Strumica"

ska përmbledhje të redaktimeve
| tenants = [[KF Belasica]]<br />[[Akademija Pandev]]<br /> [[KF Tiverija]]|
| seating_capacity = 9.200
}}'''Stadiumi Mladost''' është një stadium futbolli në [[Strumica|Strumicë]], [[Republika e Maqedonisë]]. Me rindërtimin e fundit në 2017, stadiumi ka një kapacitet prej 9,200 ulëse dhe është një fushë e klasës së tretë në përputhje me standardet e UEFA-s. Ai plotëson kushtet për një konkurrencë të rangut të lartë dhe është stadiumi i dytë i tillë në vend, pas [[Arena Filipi II|Arenës së Filipit II]] në [[Shkupi|Shkup]]. Kjo është shtëpia kryesore e [[KF Belasica]] dhe [[KF Tiverija]].
}}
 
== Historia ==
Stadiumi u ndërtua në vitin 1950 me kapacitet origjinal prej 6,000.
 
Në vitin 2005, [[Sepp Blatter|Joseph S. Blatter]] zbuloi një pllakë për të përkujtuar rastin në stadiumin Mlladost në Strumicë. Projekti i Objektit të Strumicës u miratua për të financuar përmirësimin e qendrës teknike dhe të stadiumit. Sot objekti krenohet me disa fusha moderne të trajnimit, ndriçim modern, dhoma të veshjes moderne dhe sallë moderne të konferencave nëntokësore në tribunën e re për ndërtimin e stadiumit Mladost. [[FIFA]] dhe [[UEFA]] i dhanë stadiumin Mladost dritën e gjelbër për ndeshjet ndërkombëtare në vitin 2004.<ref>[http://www.highbeam.com/doc/1P1-115209364.html "Blatter opens soccer stadium in Macedonia"].</ref><ref>[http://www.mediafaxfoto.ro/Preview.aspx?Id=1499111 "FIFA President Joseph S. Blatter kicks the ball at the opening ceremony in Strumica"].</ref>
 
Në shtator të vitit 2015, në stadium u zhvillua ndeshja nën reflektorët midis FK Belasica dhe Akademija Pandev përballë 5,000 spektatorëve.<ref>[http://ekipa.mk/strumichkoto-gradsko-derbi-od-tretata-liga-pod-reflektori-i-5000-gledachi/ "Струмичкото градско дерби од Третата лига под рефлектори и пред 5.000 гледачи!"] (në Maqedonisht). Ekipa.mk. </ref>
 
Në vitin 2017 stadiumi u rindërtua, rindërtimi përfshinte dy shtresa të reja të mbuluara Lindore dhe Perëndimore me një kapacitet prej 1,200 zonave të reja të shtrimit dhe një ndryshim i plotë i dy vendeve të tjera qëndron në jug dhe veri. Platformat e reja televizive për një transmetim të plotë të një ndeshje kualifikimi në përputhje me kërkesat e UEFA.New panel të panelit të udhëhequr, dhe përmirësoi reflectoret dhe ndriçimin.
 
== Burimet ==
[[Kategoria:Stadiume futbolli në Republikën e Maqedonisë]]