Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

10 bytes added ,  3 vjet më parë
v
Emrin, pasi qe ne gjuhen latine 'nt' shqiptohet ne shqipen e sotme c.
v
v (Emrin, pasi qe ne gjuhen latine 'nt' shqiptohet ne shqipen e sotme c.)
 
[[Skeda:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg|thumb|djathtas|250px|Fytyra e mbretit Gent në monedhën e lashtë ilire]]
'''Genti ose Genci''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
 
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]