Dallime mes rishikimeve të "Brigada e Tetë Sulmuese e Kosovës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
 
vNo edit summary
 
'''Brigada e Tetë Sulmuese e Kosovës''' është formuar [[20 Dhjetor|20 dhjetor të]] [[1944|vitit 1944]] në qytezën e [[Burimi (qytet)|Burimit]], nga ana e Aradhës Partizane të Komunës së Burimit si dhe të luftëtarve të rinjë. Ajo kishte 4 batalionetbatalione me rreth 2,000 luftëtarë.
 
== LidhjetShih edhe ==
* [[Lufta e Dytë Botërore]]
{{reflist|2}}
* [[Brigadat e Kosovës në LNÇ]]
{{cung}}
 
[[Kategoria:Lufta e Dytë Botërore]]
[[Kategoria:Brigada]]
[[Kategoria:Formacione partizane]]