Ndryshimi mes inspektimeve të "Dritat e qytezës"

v
Rregullime Markup-i duke përdorur AWB
v (→‎Aktorët në role: rregullime teknike duke përdorur AWB)
v (Rregullime Markup-i duke përdorur AWB)
Filmi "Dritat e qytezës" prodhim i vitit 1983. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Sabri Godo, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Tasim Hoshafi.
 
=== Përmbajtja e filmit ===
Harizi jeton në qytetin e bukur të Ksamilit. Një kushuri i tij, Seferi i cili e viziton, kërkon që edhe ai të mund të jetoj aty. Pas aprovimit, ai shfaq shenja dembleizmi dhe përtacërie për punën, dhe mundohet të përfitojë ndonjë vend të rehatshëm duke falsilikuar raporitin e tij. Duke parë se gjërat nuk po shkonin siç duhet fillon të trillojë histori në kuriz të të tjerëve, ku nuk përjashtohet edhe doktoresha e klinikës, duke dërguar letra anonime. Tana kërkon nga Harizi ta largojë nga shtëpia e tyre, por ai ndihet i detyruar ta pranojë nga opinioni. Ky qëndrim i Harizit, e bën që gruaja e tij Tana, të largohet nga shtëpia. Pasi shqyrton qështjen me qetësi, gjenë forcën që të demaskoj Seferin për sjelljen e tij.
 
=== Aktorët në role ===
 
* [[Viktor Çaro]]........Harizi