Ndryshimi mes inspektimeve të "Michael Jordan"

69 bytes removed ,  2 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.33.52 dhe Ademi12345) dhe riktheu rishikimin 1843507 nga 46.29.168.140
(Fakte)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.33.52 dhe Ademi12345) dhe riktheu rishikimin 1843507 nga 46.29.168.140)
 
[[Skeda:Michael Jordan.jpg|200px|right]]
'''Majkell Xhefri Xhordan''' (i lindur me [[17 shkurt]] [[1963]]) është një basketbollist profesionist i dale ne pension dhe një biznesmen aktiv.  Biografia e tij ne (NBA) website e shteteve, "Me miratim, Majkell Xhordan është  basketbollisti  me i keqi mo ma tkeq ski ku gjon veq lodheshmire dhe më i miri është baba i kti sporti LEBRONgjithë JAMESkohërave."  Xhordan ishte një nga  atletet me efektiv ne marketing gjeneratës se tij  dhe ishte nje instrument në popullarizimin e NBA përreth botës në vitet 80 dhe 90.
 
Pas një karriere te mrekullueshme ne Universitetin e Karolines se veriut ne Chapel Hill, ku ai udhehoqi Tar Heelsat per ne kampionatin kombetar me 1982, Xhordan u ne NBA tek Cikago Bullsat me 1984. Ai shume shpejt u shfaq si  nje yll I liges, duke zbavitur turmat me krijimtarine e tij ne shenime. Aftësia e tij ne kercim, e ilustruar nga performancat e tij ne ngulje nga vija e personales ne konkurset Slam dunk, I meritoi atij pseudonimet “Air Xhordan” dhe “Fluturimet e tij”. Ai gjithashtu fitoi nje reputacion si nje nga mbrojtesit me te mire ne basketboll. Në 1991, ai fitoi kampionatin e tij te pare te NBA-se me Bulls-at, dhe kete arritje me titujt ne vitet 1992 dhe 1993 duke siguruar nje ”tre torfe”. Megjithëse Xhordan befas u terhoq nga basketbolli ne fillim te sezonit 93-94 te NBA,per te ndjekur nje kariere ne bejsboll, ai u ribashkua  me  Bulls-at në 1995 dhe I udhehoqi ata ne te tre kampionate te fituara rresht (1996, 1997, dhe 1998) si edhe ne një rekord NBA-je prej 72 fitore ne nje sezon te rregullt ne sezonin 95-96. Xhordan I terhequr per here te dyte ne 1999,por u rikthye për dy sezone te tjera ne 2001 si nje anetar i Washington Wizards.