Ndryshimi mes inspektimeve të "Ali pashë Tepelena"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.171.53.195) dhe riktheu rishikimin 1859476 nga Zall-herr)
| Përshkrimi = Ali Pasha
| Madhësia e Figurës =
| Detyra = [[Pasha]]Pashai ei [[Janina|Janinës]]Janines
| Fillimi i afatit = 1788
| Mbarimi i afatit = 1822
| Grada shkencore =
| Partia =
| Bashkëshortja =Emine Hanemi,Zilhako,Vasiliqia
| BashkëshortiFëmijë =Myftar Beu,Veli Beu,Sali Beu
| FëmijëFeja =mysliman
| Feja =
| Nënshkrimi =
| Nënshkrimi_madhësia =
| Emblema_përshkrim =
}}
'''Ali Pashë Tepelena''' i njohur edhe si '''Ali pashë Janina''' ([[1741]]<ref name=":0">{{Cite book|title=Shqipëria dhe shqiptarët: Materiali nxjerrë nga "Diksionieri historik e gjeografik"|last=Frashëri|first=Sami|authorlink=Sami Frashëri|publisher=Dajti 2000|year=2002|isbn=9789992772027|location=Tiranë|pages=232-237|trans_title=Kamûs-ül Â'lâm|translator=Zyber Hasan Bakiu}}</ref> ose [[1743]]<ref name="Vlora56">{{cite book|title=Kontribute në historinë e sundimit turk në Shqipëri: një Skicë Historike v. I ([[Gjuha gjermane|gjerm]]. Beiträge zur Geschichte der Türkenherrschaft in Albanien: eine historische Skizze)|author=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|last2=Von Godin|first2=Marie Amelie von Godin|publisher=Shtëpia Botuese "55"|year=2010|origyear=1956|isbn=978-99943-56-83-6|location=Tiranë|pages=295-296}}</ref> - [[24 janar]] [[1822]]) qe një sundimtar i fuqishëm feudal në Shqipërinë Jugore, themelues i Pashallëkut faktikisht autonom të Janinës, kryengritës kundër pushtetit të Portës Osmane në [[Shqipëria|Shqipëri]].Ishte nje nga pashallëqet me te shquar te pashallekut te Janines.
 
==Prejardhja==
Lindi në [[Beçishti|Beçisht]], në një familje feudale të mesme, pasardhës të një dervishi tregtar me prejardhje nga [[Horasani]] sipas traditës familjare. Dervishi quhej Nazif dhe u vendos në një [[Teqeja|teqe]] [[Halveti|halvetish]] në [[Tepelena|Tepelenë]], ku pas gjasave arriti të gëzojë ndikim ndër banorët e viseve. I biri, Mustafa beu (Muço) arriti të futej në radhën e dyerve të fisme shqiptare duke u martuar me një vajzë çalamane të bejlerëve të [[Këlcyra|Këlcyrës]].
 
Pas Muço beut, ishte Myftar beu (Samiu e quan Ali Pashë me gradë ''miri miran'')<ref name=":0" /> që fitoi pozitën më të lartë duke u caktuar ''dizdar'' (kështjellar) i Tepelenës; dhe më pas ra rob dhe u var në litar gjatë rrethimit të dytë të Korfuzit.<ref name="Vlora56" /> Një nga tre djemtë e Myftar beut,<ref name=":0" /> Veli beu muarmori për gruagra Esmiha hanëmin me te cilen pati 4 femije dhe me vone me Hankon,qe ishte nga dera e bejlerëve të [[Konica|Konicës]] që më pas do të njiheshin si Zenelbejllinjtë,<ref name="Vlora56" />. çiftiCifti pati një djalë dhe një vajzë, Aliun dhe Shahnisanë.<ref name=":0" />
 
== Biografia ==
3

edits