Ndryshimi mes inspektimeve të "Çamëria"

20 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.126.198) dhe riktheu rishikimin 1704403 nga Bunker92)
[[Skeda:Hart e Çamëris.jpg|thumb|300px|Harta e Çamërisë]]
'''Çamëria(pjese e Shqiperise)''' është një krahinë në [[Epiri|Epir]]. Ky emërtim është i lidhur me çamët, popullsia autoktone dhe që përbënte shumicën e popullsisë së Çamërisë. Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të [[Deti Jon|detit Jon]] nga [[Butrinti]] e [[Bistrica]] deri në [[Gjiri i Prevezës|Gjirin e Prevezës]]. Në periudhën moderne, Çamëria i referohet shpesh të gjithë zonës etnike shqiptare në Greqi, konkretisht rajonit të [[Epiri (rajoni administrativ)|Epirit]] dhe një pjese të [[Maqedonia Perëndimore|Maqedonisë Perëndimore]].
 
== Historia ==
11

edits