Ndryshimi mes inspektimeve të "Ninulla"

4 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1741303 i bërë nga 79.106.96.10 (diskutimet))
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Këngët e djepit, ninullat shprehin dashurinë dhe dëshirat e prindërve për fëmijëtnjeri-tjetrin e tyre. Ato në përgjithësi janë këngë të shkurtëra, me te cilat nëna vë në gjumë fëmijën. Këto këngë, me gjithë se i gjejmë si variante mjaft te përhapura, shpesh janë improvizime qe nëna i bën aty për aty si muzika rep, xhaz, tallava etj.
 
Zakonisht këto këngë fillojnë me fjalët: “nani-nani djalin ose vajzën” ose “nina-nana” Në disa këngë djepi, sidomos në ato të jugut, gjejmë dhe fjalë te pashpjegueshme ose emra njerëzish të cilët dallohen për ndonjë karakteristikë të veçantë për këtë ose atë gjë. Ninullat janë monologë intimë poetikë, ku prindërit shprehin dëshirat e tyre për fëmijët qe janë te lidhura me urtësinë, dashurinë, trimërinë, shëndetin, jetën e gjatë etj.
Anonymous user