Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjergj Fishta"

737 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Gjergj Fishta''' ([[Fishtë]], [[23 dhjetor]] [[1871]] - [[Shkodër]], [[30 dhjetor]] [[1940]]) ishte frat françeskan, njeri i letrave<ref>[[Aurel Plasari|Plasari A]]., ''Mbi autorin'' botuar në ''Estetikë dhe kritikë'', Tiranë: Revista "Hylli i Dritës", 1999, fq. 9-30. ISBN 99927-646-0-0</ref>, piktor, arkitekt<ref>Kabashi L., ''A. Gj. Fishta ndër arte,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq. 61-69. ISBN 978-99956-97-03-7</ref>, deputet, anëtar i Akademisë Italiane të Shkencave dhe mbrojtës i Shqipërisë në arenën ndërkombëtare.
{{Leter Tabela Fillim}}
{{Leter figura|Gjergj Fishta.jpg|220px}}
{{Letër portreti| Gjergj Fishta}}
{{Leter emri|P. Gjergj Fishta o.f.m. me dekoratat}}
{{Leter ditëlindje| [[23 dhjetor]], [[1871]]}}
{{Leter vendlindje| [[Fishtë]], [[Perandoria Osmane]]}}
{{Leter ditëvdekje| [[30 dhjetor]], [[1940]]}}
{{Leter vendvdekje|[[Shkodra|Shkodër]], [[Mbretëria Shqiptare (1939–43)]]}}
{{Leter nacionaliteti| Shqiptar}}
{{Leter profesioni|Frat, njeri i letrave dhe arteve, diplomat}}
{{Leter Tabela Fund}}
 
:“''Fishta asht nji Homer shqiptar. Ai nuk asht vetëm nji poet i madh kombëtar. Ai asht nga ma të mëdhajt në botë. E randsishme asht që ai të njihet prej saj''”. - [[Zef Valentini]]
 
'''Gjergj Fishta''' ([[Fishtë]], [[23 dhjetor]] [[1871]] - [[Shkodër]], [[30 dhjetor]] [[1940]]) ishte frat françeskan, njeri i letrave<ref>[[Aurel Plasari|Plasari A]]., ''Mbi autorin'' botuar në ''Estetikë dhe kritikë'', Tiranë: Revista "Hylli i Dritës", 1999, fq. 9-30. ISBN 99927-646-0-0</ref>, piktor, arkitekt<ref>Kabashi L., ''A. Gj. Fishta ndër arte,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq. 61-69. ISBN 978-99956-97-03-7</ref>, deputet, anëtar i Akademisë Italiane të Shkencave dhe mbrojtës i Shqipërisë në arenën ndërkombëtare.
 
Për gjysmë shekulli ishte figura mbizotëruese e letërsisë shqipe, madje që kur ishte gjallë u kurorëzua "poet kombëtar". Pas vitit 1945, kur u vendos regjimi komunist, vepra e Fishtës u ndalua dhe qëndroi e tillë derisa u përmbys diktatura komuniste.<ref name="S.Hamiti">{{cite book|last1=Hamiti|first1=Sabri|title=Letërsia moderne shqipe|date=2009|publisher=UET press|location=Tiranë|isbn=978-99956-39-03-7|page=16|accessdate=4 nëntor 2017}}</ref>
Anonymous user