Dallime mes rishikimeve të "Mihail Gorbaçovi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:Reagan and Gorbachev hold discussions.jpg|thumb|300px|Gorbaçov dhe Reagan]]
'''Mihail Sergejeviç GorbaçovGorbaçovi''' ({{Audio|ru-Mikhail Sergeyevich Gorbachev.ogg|Михаи́л Серге́евич Горбачёв}}, [{{IPA|mʲɪxʌˈil sʲɪrˈgʲejɪvʲɪʨ gərbʌˈʨof}}], shpesh shkruajtur si '''Mikhail Gorbachev''') lindi më [[2 mars]] [[1931]] në [[Privolnoe]], [[Stavropol]], [[Rusi]]. Ai lindi në një familje që merrej me [[agrikulturëbujqësi]]. U pranua [[1950]] në Universitetin Shtetëror të Moskës dhe [[1955]] u diplomua në Fakultetin e LigjeveDrejtësisë. Vijoi studimet për një diplomim të dytë për Ekonomi Agrare në Universitetin e Stavropolit, afër familjes së tij dhe rreth vitit 1967 hynhyri në [[Partia Komuniste e Bashkimit Sovjetik|Partinë Komuniste]]. Në këtë kohë njehnjohu gruan e tij të ardhshme, [[Raisa Titarenko]], me të cilën jeton deri në vdekjen e saj nga [[leucemia]], në [[shtator]] [[1999]]. Në [[1970]], nisi karrierën politike me një emërim si Sekretar i Parë i Komitetit të Partisë në Stavropol. Në [[1979]] transferohetu transferua në [[Moskë]] dhe futetu fut në Byronë Politike të [[PK]]. "Garant i tij ishte [[Yuri Andropov]], ish-shef i [[KGB]] dhe me origjinë nga i njëjti qytet, Stavropol. (Para vdekjes së tij, në [[1984]], AndropovAndropovi e promovonpromovoi për në krye të Partisë). Gjatë kësaj kohe, GorbaçovGorbaçovi bënbëri udhëtime të shumta jashtë vendit, gjatë të cilave mendohet se u reformua edhe mendimi i tij politik. Me vdekjen e [[Kostandin ÇernenkoÇernjenko]]s, në [[11 mars]] [[1985]], Gorbaçov zgjidhetu zgjodh Sekretar i Përgjithshëm i Komitetit të Partisë, detyra më e lartë në hierarkinë e vendit komunist. Që në [[1986]] (Kongresi 27 i PK të BS) ai hedhhodhi projektet e tij, që çuan në përfundimin e [[Lufta e Ftohtë|Luftës së Ftohtë]], si GllasnostGllasnosti (Transparenca), Perestrojka (Ristrukturimi), Uskoreniedhe Uskorenia (Ndezja e Zhvillimit Ekonomik). Politika e GorbaçovGorbaçovit ndaloi avancimin e garës për armatim, mes [[SHBA]] dhe [[Bashkimi Sovjetik|BS]], që po shkonte drejt rrezikut të pashmangshëm të një lufte nuklearebërthamore. Në [[11 tetor]] [[1986]], u duk qartë që në BS po frynte një erë ndryshe. Gorbaçov takontakoi [[Lista e Presidentëve të ShBA|presidentin amerikan]], [[Ronald Reagan|Reagan]], në [[Reykjavík]], [[Islandë]]. Në [[1987]], firmosetu firmos Traktati për eliminimin e armëve nukleare dhe, një vit më vonë, Gorbaçov hedhhodhi poshtë publikisht "doktrinën Brezhnjev" duke shpallur lejimin e vendeve të bllokut të Lindjes, për t'u kthyerkthehen në demokraci. Eliminimi i sistemit të "shteteve komuniste satelite" të BS, e çliroi këtë të fundit, edhe nga shpenzimet e papërballueshme ushtarake. Bashkë me ministrin e tij të Jashtëm, [[Eduard Shevardnaxe]], Gorbaçov ndërmori paralelisht edhe tërheqjen e trupave ruse nga [[Afganistani]]. Në [[1988]], Gorbaçov merrmori edhe detyrën e Kreut të Shtetit. Në [[mars]] [[1990]], Kongresi i Përfaqësuesve të Popullit (pas zgjedhjeve të para demokratike) e zgjedhzgjodhi Gorbaçovin President. Po këtë vit, ai merrmori çmimin "[[Çmimi Nobel|Nobel]] për Paqen". Në dhjetor të vitit ardhshëmvijoi, i nderuar dhe i respektuar nga të gjithë, Gorbaçov jepdha dorëheqjen.
 
==Referenca==
{{reflist}}
 
{{Udhëheqësit e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik}}