Dallime mes rishikimeve të "Teksasi"

1 byte removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
|Faqja Zyrtare = [http://www.texas.gov/ www.texas.gov]
}}
 
'''Teksasi''' është një nga 50 shtetet e [[SHBA]]-së. Ai është shteti i dytë më i madh i SHBA-së për nga popullsia dhe sipërfaqja. Teksasi kufizohet nga [[Meksika]] në jug, [[Nju Meksiko]] në perëndim, [[Oklahoma]] në veri, [[Arkanzas]] në verilindje, dhe [[Luiziana]] në lindje. Teksasi ka një sipërfaqe prej 696.200 km², dhe një popullsi në rritje prej 24,7 milion banore. Hjuston është qyteti më i madh në Teksas dhe i katërti më i madh në Shtetet e Bashkuara. Qytetet e tjera kryesore përfshijnë [[Dallas]], [[Fort Worth]],[[San Antonio]], [[El Paso]], dhe [[Austin]]-kryeqyteti i shtetit. Texas është mbiquajtur shteti i Yllit të Vetmuar për ta dalluar Teksasin si një ish republikë e pavarur dhe si një kujtim i luftës për pavarësinë e shtetit nga Meksika. "Ylli i Vetmuar" mund të gjendet në Flamurin e Shtetit të Teksasit dhe në Emblemën e Shtetit të Teksasit.