Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
{{SC|Data|Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Nuk ka strukture te mirë --[[Përdoruesi:Liridon|Liridon]] ([[Përdoruesi diskutim:Liridon|diskutimet]]) 2 korrik 2015 15:15 (CEST)}}
Greqia ({{lang-mk|Стара Грција}}) është një qyteterim i lashtë i ballkanit[[Skeda:Parthenon from west.jpg|thumb|300px|[[Partenoni]], një tempull i dedikuar për Atenën, i gjendur në Akropolis në Athinë, është një nga simbolet më të përfaqësuar të kulturës dhe sofistikimit të helenëve të lashtë.]]
'''Greqia e Lashtë''' ({{lang-mk|Стара Грција}}) është një qyteterim i lashtë i ballkanit. Greqia është qytetërimi që i përket periudhës së historisë helene të lashtë që zgjat nga Periudha Arsilike e shekullit të 3-të deri në atë të 6-të para Krishtit dhe deri në vitin 212 para Krishtit pas pushtimit nga Roma pas Betejës së Korintit.
 
Në qendër të kësaj periudhe është Greqia Klasike, që lulëzoi gjatë shekujve të pestë dhe të katërt para Krishtit, fillimisht nën sundimin e suksesshëm athinian pas kërcënimit ushtarak prej pushtimeve Perse.
726

edits