Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha polake"

35 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(fix)
 
'''Gjuha polake''' ('''polonishtja''' / polonisht: ''język polski'') është gjuha zyrtare e [[Poloni]]së. Nga [[gjuhët sllave|gjuhët sllavike]], gjuha polake është në vende të tretë nga gjuhët që kanë më shumë folës, prapa [[Rusishtja|rusishtes]] dhe [[ukrainas]]. Kjo gjuhë i përket grupit [[Indoevropiane|indo-evropian]], në gjuhët perëndimore sllavike.
 
== Shih edhe ==
* [[Polonistika]]
 
[[Kategoria:Poloni]]
Anonymous user