Dallime mes rishikimeve të "Syri"

14 bytes added ,  3 vjet më parë
U kthye versioni 1950912 i bërë nga 217.73.137.147 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(anything)
(U kthye versioni 1950912 i bërë nga 217.73.137.147 (diskutimet))
Etiketa: Undo
{{Cung|mjekësia}}
The eye is an organ that we can see now fuck off kids :)
[[Skeda:A blue eye.jpg|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
 
'''Syri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëjë me të parit(shikimin). Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e kafkës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme e të parit.