Dallime mes rishikimeve të "Kampionati Botëror i Formula Një 2011"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
}}
'''Kampionati Botëror i Formula Një 2016''' ishte një kampionat garash për makinat e [[Formula Një]] dhe edicioni i 62të i [[Formula Një|Kampionatit Botëror të Formula Një]]. Formula Një njihet nga organi qeverisës i garave automobilistike, [[Fédération Internationale de l'Automobile|Fédération Internationale de l'Automobile (FIA)]], si kompeticioni më i rëndësishëm dhe klasi i parë i garit me makina. Plotët dhe ekipet garuan në njëzetenjë [[Formula Një|Çmime të mëdha]] për titujt kampion të pilotit dhe konstruktorit, që nisi në [[Çmimi i madh i Australisë 2011|Australi]] më 27 mars dhe përfundoi në [[Çmimi i madh i Brazilit 2012|Brazil]] më 27 nëntor.
 
==Referencat==
{{reflist}}