Dallime mes rishikimeve të "Gjuha akadiane"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
'''Gjuha Akadianeakadiane''' është një gjuhë e zhdukur e [[gjuhët semitike|semitikës]] që flitej në [[Mesopotamia|Mesopotaminë]] e lashtë (Akad, Asiria, Isini, Larsha dhe Babylonia) nga shekulli i 30 para Krishtit deri në zëvendësimin e saj gradual nga Arameja Lindore e ndikuar nga Akadika midis Mesopotamianëve midis shekullit të 8 para Krishtit dhe zhdukjes së tij përfundimtare nga shekulli i 1 deri në shekullin e 3 pas Krishtit.<ref>Black, Jeremy A.; George, Andrew; Postgate, J. N. (2000-01-01). [https://books.google.com/books?id=-qIuVCsRb98C&lpg=PA10&vq=akkadu&pg=PA10#v=snippet&q=akkadu&f=false ''A Concise Dictionary of Akkadian'']. Otto Harrassowitz Verlag. p. 10. [[International Standard Book Number|ISBN]] [[Speciale:BookSources/9783447042642|9783447042642]].</ref><ref>John Huehnergard & Christopher Woods, "Akkadian and Eblaite", ''The Cambridge Encyclopedia of the World's Ancient Languages''. Ed. Roger D. Woodard (2004, Cambridge) Pages 218-280</ref>
 
Kjo është gjuha më e hershme e pohuar semite,<ref name="Christopher Woods 2008, p.83">John Huehnergard and Christopher Woods, "Akkadian and Eblaite", in Roger D. Woodard, ed.,''The Ancient Languages of Mesopotamia, Egypt and Aksum'', Cambridge University Press, 2008, p.83</ref> dhe përdorën sistemin e shkrimit kuneiform, i cili u përdor fillimisht për të shkruar sumerin (që është një [[Gjuha e izoluar|gjuhë e izoluar]]) e palidhur dhe e zhdukur. Akadiksi u emërua pas qytetit të Akadit, një qendër e madhe e qytetërimit mesopotamian gjatë Perandorisë Akadiane (2334-2154 para Krishtit), por vetë gjuha paraprin themelimin e Akadit për shumë shekuj, duke u vulosur së pari në shekullin e 29 para Krishtit.
== Burimet ==
 
[[Kategoria:GjuhëGjuhët semitike|Akadiane]]