Ndryshimi mes inspektimeve të "Islom Karimov"

130 bytes added ,  8 muaj më parë
Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0
v (Sonra Mint zhvendosi faqen Islam Karimov tek Islom Karimov)
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0)
 
==Jeta personale==
Historia e familjes së Islamit është i panjohur dhe indentiteti i babait të tij është e panjohur. Nëna e tij ishte uzbeke. Ai u martua me gruan e tij të parë Natalja Petrovna Kuchmi në vitin 1964 dhe kishin një djalë para se ata të divorcohen.<ref>{{cite news|author1=Bruce Pannier|title=Orphaned Dictator: The Making Of Uzbekistan's Islam Karimov|url=http://www.rferl.org/content/the-making-of-islam-karimov-uzbekistan/26917396.html|accessdate=3 April 2015|work=Radio Free Europe/Radio Liberty|date=24 March 2015}}</ref> Islami u martua me gruan e tij të dytë [[Tatjana Karimov]] në vitin 1967. Tatjana është taxhikistane me prejardhje ruse. Ajo është ekonomiste.<ref>[http://www.nndb.com/people/811/000044679/ Karimov's wife, T.A. Karimova]. Nndb.com. Retrieved on 2012-04-04.</ref><ref name=FAMILY>[http://www.gov.uz/en/section.scm?sectionId=1746 Biography] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20070104101332/http://www.gov.uz/en/section.scm?sectionId=1746 |date=4 janar 2007 }} Government of Uzbekistan</ref> Ata kishin dy vajza dhe pesë nipa.
 
Vajza e tij e parë [[Gulnara Karimov]] është diplomate, profesore dhe biznesmene. Ajo është themeluese e forumit të artit dhe kulturës në Uzbekistan. Vajza e tij e dytë [[Lola Karimova-Tillyaeva|Lola Karimov]] është themeluese e shumë organizatave bamirëse.