Ndryshimi mes inspektimeve të "Japonia"

23 bytes added ,  6 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (sistemim sipas en.wiki)
v
Japonia kundërshton kontrollin e [[Rusia|Rusisë]] mbi pjesën jugore të Ishujve Kuril (përfshirë Etorofu, Kunashiri, Shikotan, dhe Habomai), të cilat u pushtuan nga [[Bashkimi Sovjetik]] në vitin 1945.<ref>{{cite web|url=https://www.mofa.go.jp/region/europe/russia/territory/index.html|title=Japanese Territory, Northern Territories|trans-title=Territoret japoneze, territoret veriore|publisher=[[Ministria e Punëve të Brëndshme (Japonia)|MOFA]]|website=mofa.go.jp|language=en|date=4 prill 2014}}</ref> Edhe pse kontrolli i [[Koreja e Jugut|Koresë së Jugut]] mbi [[Shkëmbinjtë Liancourt]] (Japonisht: ''Takeshima'', Koreanisht: ''Dokdo'') njihet, Japonia vazhdon t'a kundërshtoj dhe vazhdon t'a konsiderojë si pjesë të vetën.<ref name="takeshima">{{cite web|url=https://www.mofa.go.jp/region/asia-paci/takeshima/index.html|title=Japanese Territory, Takeshima|trans-title=Territoret Japoneze, Takeshima|publisher=MOFA|website=mofa.go.jp|language=en|date=30 korrik 2014}}</ref> Japonia ka marrëdhënje të tensionuar me Republikën Popullore të Kinës dhe [[Taivani|Republikën e Kinës]] për [[Ishujt Senkaku]];<ref>{{cite web|url=https://www.mofa.go.jp/region/asia-paci/senkaku/index.html|title=Japanese Territory, Senkaku Islands|trans-title=Territoret Japoneze, Ishujt Senkaku|publisher=MOFA|website=mofa.go.jp|language=en|date=13 prill 2016}}</ref> me Republikën Popullore të Kinës, Japonia ka mosdakortësi edhe rreth statusit të [[Okinotorishima]]s.
 
== Ekonomia Siguria==
===Ushtria===
 
==Ekonomia==
Japonia është ndër vendet më të zhvilluara të botës. Ajo zë vendin e parë në Azi dhe të dytin në botë pas [[SHBA]]-së. Bujqësia ndonëse nuk i plotëson nevojat e vendit ka një shumëllojshmëri kulturash si: pambuku, caji, thekra etj. Industria është e fuqishme e shumëdegëshe: industria mekanike, elektronike, e informacionit, e përpunimit të qeramikës, industria kimike etj. Përvec këtyre i zhvilluar është turizmi për shkak të vlerave historike të vendit dhe peshkimi kryesisht për shkak të klimës dhe për eksportimin e algave.
 
== Demografia ==
{{kryesor|Demografia e Japonisë}}
Japonia ka një popullsi prej {{formatnum:127433494}} banorë. Shtimi natyror është i ulët. Dendësia mesatare e popullsisë është 337 banorë/km². Shpërndarja e saj është e pabarabartë. Pjesa më e madhe e popullsisë është përqendruar kryesisht në ultesira, fushëgropa, rrafshina aluvionale dhe gjatë bregdetit. Popullsia në Japoni është homogjene. Gjuha zyrtare është japonishtja. Popullsia është e besimit shinto, budist dhe kristianë.