Dallime mes rishikimeve të "Gjuha italiane"

700 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v ((via JWB))
No edit summary
'''Gjuha Italiane''' (Italisht: ''lingua italiana'') është një gjuhë Italike e zhvilluar nga varianti fjorentin.
 
Është gjuha e 21-të më e folur në botë. Flitet nga 63,5 miljonë veta si gjuhë amëtare, kryesisht në [[Itali]], [[San Marino]], [[Vatikani|Vatikan]], [[Zvicra|Zvicër]] (ku është edhe gjuhë zyrtare), [[Kroacia|Kroaci]], [[Sllovenia|Slloveni]], [[Franca|Francë]] (me minoranca që gjenden afër Italisë), në shtetet ku gjenden emigrantë italianë ([[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]], [[Argjentina|Argjentine]], [[Brazili|Brazil]]). Është një nga gjuhët më të studjuara në botë për shkak të rëndësisë nderkombëtare, pasurinë kulurale dhe turismit. Është gjuha e huaj më e folur në [[Shqipëria|Shqipëri]].<ref>[[#simone2010|Simone 2010]]</ref>
 
== Historia ==
=== Në Shqipëri ===
Gjuha italiane njihet nga 73&nbsp;% e popullsisë ({{formatnum:1600000}} njerëz), vendi i parë për popullsi.
 
== Shënime ==
{{Reflist}}
 
== Referimet ==
* {{cite book|last=Berloco |first=Fabrizio |year=2018 |language=en |title=The Big Book of Italian Verbs: 900 Fully Conjugated Verbs in All Tenses. With IPA Transcription, 2nd Edition |publisher=Lengu |ISBN=9788894034813 |url=https://books.google.com/books?id=DYynDwAAQBAJ&pg=PA3#v=onepage&q&f=false |ref=berloco2018}}
* {{cite book|last=Palermo |first=Massimo |year=2015 |language=it |title=Linguistica italiana |publisher=Il Mulino |ISBN=9788815258847 |ref=palermo2015}}
* {{cite book|last=Simone |first=Raffaele |year=2010 |language=it |title=Enciclopedia dell'italiano |publisher=Treccani |ISBN= |ref=simone2010}}
 
[[Kategoria:Gjuhë në Itali]]
Anonymous user