Dallime mes rishikimeve të "F.C. Internazionale Milano"

ska përmbledhje të redaktimeve
| ground = [[San Siro]]
| capacity = {{Formatnum:80018}}
| owner = {{unbulleted list|{{nowrap|[[Suning Holdings Group]]}} (68.55%)<ref name="Suning">{{cite web |url=http://www.inter.it/en/news/53171|title=Suning Holdings Group acquires majority stake of FC Internazionale Milano S.p.A.|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|accessdate=6 qershor 2016}}</ref><ref name="SuningGazzetta">{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Calcio/Serie-A/Inter/06-06-2016/inter-suning-si-prende-6855percento-moratti-lascia-21-anni-150977239315.shtml|title=Inter, Suning si prende il 68,55%, Moratti lascia dopo 21 anni|website=gazzetta.it|language=it|access-date=6 qershor 2016}}</ref>|LionRock Capital (31.05%)<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/65983/lionrock-capital-acquires-31-05-of-fc-internazionale-milano-s-p-a|title=LionRock Capital acquires 31.05% of FC Internazionale Milano S.p.A.|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|access-date=25 janar 2019}}</ref>|[[Pirelli]] (0.37%)|Aksionerë të tjerë (0.03%)<ref>Lista e aksionerëve më 30 qershor 2016, dokument i blerë nga [[Camera di Commercio, Industria, Agricoltura e Artigianato|C.C.I.A.A.]] Italiane</ref> }}
| chrtitle = Presidenti
| chairman = [[Zhang Kangyang|Steven Zhang]]<ref>{{cite web|url=https://telegrafi.com/zyrtare-steven-zhang-president-ri-interit/|title=Zyrtare: Steven Zhang, president i ri i Interit|publisher=Telegrafi.com|language=sq|date=26 tetor 2018|accessdate=26 gusht 2019}}</ref>
| manager = [[Antonio Conte]]<ref>{{cite web|url=https://telegrafi.com/zyrtare-conte-trajner-ri-interit/|title=Zyrtare: Conte trajner i ri i Interit|publisher=Telegrafi.com|language=sq|date=31 maj 2019|accessdate=25 qershor 2019}}</ref>
| mgrtitle = Trajneri
| league = [[Serie A]]
| website = http://www.inter.it
}}
'''F.C. Internazionale Milano''',<ref>{{cite news|url=http://www.inter.it/en/organigramma |title=Organization Chart|Grafiku i organizatës|workwebsite=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano – Official Website |language=en|accessdate=6 korrik 2013}}</ref> njohur zakonisht si '''Internazionale''' (<small>Italisht</small>: [[Gjuha italiane|[internatt͡sjoˈnaːle]]]) ose thjesht '''Inter''' ose '''Inter Milan''' jashtë Italisë, është një klub italian futbolli me seli në [[Milano]], Lombardi. Ata janë klubi i vetëm që e kanë shpenzuar [[Lista e skuadrave futbollistike të parëna|të gjithë historinë e tyre]] në ligën e parë të futbollit italian, njohur si [[Serie A]], e cila filloi në sezonin 1929–30.
 
Internazionale ka fituar 30 trofe brënda Italisë, përfshirë fitimin e [[Serie A|kampionatit]] 18 herë, [[Coppa Italia|kupën]] shtatë herë dhe [[Supercoppa Italiana|superkupën]] pesë herë. Nga viti 2006 e deri në vitin 2010, klubi e fitoi ligën pesë herë rresht, duke barazuar dhe rekordin e të gjitha kohërave.<ref name="Italy – List of Champions">{{cite news|url=http://www.rsssf.com/tablesi/italchamp.html%7Cpublisher=RSSSF|accessdate=12 korrik 2014|work=RSSSF|title=Italy – List of Champions|trans-title=Italia – Lista e Kampionëve|publisher=RSSSF|language=en|accessdate=12 korrik 2014}}</ref> Ata kanë fituar [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]] tre herë: dy herë rresht në vitet [[Finalja e Kupës Evropiane 1964|1964]] dhe [[Finalja e Kupës Evropiane 1965|1965]] të tretën në [[Finalja e UEFA Ligë së Kampioneve 2010|2010]], e fundit për një skuadër italiane. Inter në sezonin 2009–10 përveç se fitoi Ligën e Kampioneve, fitoi gjithashtu edhe Scudetton dhe Kupën e Italisë duke u bërë skuadra e parë dhe e vetme italiane që fiton [[Tripleta (futboll)|tripletën kontinentale]].<ref name="treble">{{cite news|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=1490968.html|title=Inter join exclusive treble club|trans-title=Inter i bashkohet klubit eksluziv të tripletës|workpublisher=UEFA.com|language=en|accessdate=9 gusht 2012}}</ref> Klubi gjithashtu ka fituar tre herë [[UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA]], dy herë [[Kupa Interkontinentale (futboll)|Kupën Interkontinentale]] dhe një herë [[FIFA Kupa e Botës për Klube|FIFA Kupën e Botës për Klube]].
 
Inter i luan ndeshjet në shtëpi te stadiumi [[San Siro]], njohur gjithashtu edhe si ''Stadio Giuseppe Meazza''. Stadiumi, i cili ndahet me rivalët e [[A.C. Milan|Milanit]], është stadiumi me kapacitetin më të madhë në Itali, me plot 80,018 vende.<ref name="sansirosize">{{cite news|title=Struttura|trans-title=Struktura|url=http://www.sansiro.net/struttura.asp|work=sansiro.net|accessdate=4 tetor 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100612094451/http://sansiro.net/struttura.asp|archive-date=12 qershor 2010|url-status=dead}}</ref> Milan është rivali më i madhë i Interit, dhe ndeshja që luajnë bashkë quhet [[Derby della Madonnina]], dhe është një nga derbit më të ndjekura në futboll.<ref>{{cite news|url=http://www.theroar.com.au/2010/01/26/is-this-the-greatest-derby-in-the-world/ |title=Is this the greatest derby in world sports? |work=Theroar.com.au |date=26 January 2010|accessdate=28 September 2011}}</ref> Që nga viti 2010, Inter është skuadra e dytë italiane më e mbështetur,<ref name="ricerca2010">{{cite news|url=http://www.demos.it/2010/pdf/143320100924calcio.pdf|title=Italia, il paese nel pallone |work=demos.it |format=PDF |pages=3, 9–10 |date=24 shtator 2010|accessdate=20 korrik 2011}}</ref> dhe e teta më e mbështetur në Europë. Inter është një nga klubet më të vlefshme në Itali dhe në botë.<ref name="Football Team Valuations">{{cite news |title=The World's Most Valuable Soccer Teams |url=http://www.forbes.com/pictures/mlm45eigjk/14-inter-milan/ |work=Forbes |date=17 prill 2013|accessdate=13 korrik 2013}}</ref> Inter ishte një anëtarët e krijimit të grupit [[G-14]] udhëheqës të futbollit europian, tani ai grup nuk ekziston më.
Klubi u themelua më 9 mars 1908 si ''Football Club Internazionale Milano'' pas një përçarje me Milan Cricket dhe Football Club (tani [[A.C. Milan]]. Emri i klubit buron nga dëshira e antarëve themelues për të pranuar lojtarët e huaj si edhe ata italianë.
 
{{cquote|"''Kjo natë e mrekullueshme do të na japë ngjyrat për stemën tonë: e zezë dhe blu kundrejt një sfondi të yjeve të arta. Do të quhet Internazionale ''[Internacional]'', sepse ne jemi vëllezërit e botës.''" – 9 mars 1908, Milano <ref>{{cite news|url=https://www.inter.it/it/news/2013/03/10/qualcosa-di-speciale-la-patch-105.html|title=Qualcosa di speciale? La patch 105|trans-title=Diçka e veçantë? Patch 105|workwebsite=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=it|date=10 mars 2013|accessdate=2 maj 2015}}</ref>}}
 
Klubi fitoi ''Skudeton'' (kampionatin) e parë në vitin 1910 dhe të dytën në vitin 1920. Kapiteni dhe trajneri i parë i ''Skudetos'' ishte [[Virgilio Fossati]], i cili u vra në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytën Botërore]].
 
[[Skeda:Giuseppe Meazza (Derby d'Italia).jpg|thumb|djathtas|[[Giuseppe Meazza]] zhvilloi 408 paraqitje me Interin. Ai është golashënuesi më i mirë i klubit me 284 gola]]
Në vitin 1922, Inter qëndroi në krye të ligës pasi fitoi dy play-off'e. Gjashtë vite më vonë, gjatë epokës Fashiste, klubi u detyrua të bashkohej me ''Unione Sportiva Milanese'' dhe u riemërua ''Società Sportiva Ambrosiana''.<ref>{{cite news|url=http://www.inter.it/en/societa/storia.html|title=Storia|trans-title=Historia|workwebsite=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=it|accessdate=6 shtator 2007}}</ref> Ata veshën fanella këtë herë me një kryq të kuq rreth saj. Modeli i fanellës ishte frymëzimi i flamurit dhe stemës së qytetit të Milanos, i cili nga ana e tij rrjedh nga flamuri i shenjt mbrojtës i Milanos, Shën Ambrozi, dhe daton në shekullin e 4-t. Presidenti i ri i ardhshëm Oreste Simonotti e ndryshoi emrin e klubit duke e bërë ''Associazione Sportiva Ambrosiana'' në vitin 1929. Megjithatë, tifozët vazhduan ta quanin klubin ''Inter'', dhe në vitin 1931 presidenti i ri Pozzani ju nënshtroi presionit të aksionarëve dhe ndryshoi emrin në '' Associazione Sportiva Ambrosiana-Inter ''.
 
[[Coppa Italia]] (Kupa e Italisë) e parë u fitua në sezonin 1938–39, i udhëhequr nga legjenda [[Giuseppe Meazza]], nga i cili mban emrin e sotëm zyrtar stadiumi [[San Siro]]. Kampionati i pestë u fitua në vitin 1940, pavarësit dëmtimit të Meazzës. Pas fundit të Luftës së Dytë Botërore, klubi ri-vendosi emrin e saj të vjetër. Pas luftës, Interi fitoi kampionatin e gjashtë në vitin 1953 dhe të shtatin në 1954.