Ndryshimi mes inspektimeve të "Autostrada Shqipëri-Kosovë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.44.88) dhe riktheu rishikimin 2007606 nga Klein Muçi)
v
'''Autostrada Shqipëri-Kosovë''' (''Rruga e Kombit'' në [[Shqipëria|Shqipëri]], ''Rruga dr. [[Ibrahim Rugova]]'' në [[Kosova|Kosovë]]) është një autostradë katërkorsishe e cila ndërtimfilloi ngandërtimin vitinë vitin 2006 deridhe u sot,bë e kalueshme për automjetet në vitin 2010. Punimet u bënë nga konsorciumi turko-amerikan Bechtel-ENKA dhe një kompani austriake e shqiptare. Autostrada nis pranë Lezhës si SH5/Rruga shtetërore 5, hyn në Kosovë si R7 dhe përfundon në Gjergjicë, pranë Prishtinës. Si pjesë e Route 7 të Evropës Juglindore, autostrada do të lidhë portet e Shëngjinit dhe Durrësit në detin Adriatik me korridorin E75/Corridor X në Nish.
 
E mbiquajtur "autostrada patriotike", [[projekti]] lidh shqiptarët në Kosovë dhe Shqipëri, duke ndihmuar lidhjet kulturore dhe ekonomike. Është projekti më i madh [[Rruga|rrugor]] [[Shqipëria|shqiptar]] ndër disa dekada, që kushtoi mbi 1 miliard euro. Përfshin një tunel 6 kilometërsh në Shqipëri, duke bërë më të lehtë udhëtimin dhe tregtinë për qindra-mijëra njerëz që kalojnë pushimet brigjeve të Shqipërisë gjatë muajve veror.