Ndryshimi mes inspektimeve të "Romët"

28 bytes removed ,  10 muaj më parë
Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.67.177.237, Skahiqa dhe DannyS712) dhe riktheu rishikimin 1900849 nga Wielemir
v (U kthyen ndryshimet e Skahiqa (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.67.177.237.)
Etiketa: Rollback
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.67.177.237, Skahiqa dhe DannyS712) dhe riktheu rishikimin 1900849 nga Wielemir)
== Historia ==
[[Skeda:Movimiento gitano.jpg|thumb|300px|Emigrimi i romëve në mesjetë në Afrikën e veriut dhe Evropë.]]
Romët kanë emigruar nga nënkontinenti indian rreth shekullit të 11. Gjenetika dhe gjuhësia tregojnë se romët kanë një prejardhje nga popuj që sot janë në zonën mes Indisë dhe Pakistanit. Burimet historike tregojnë se romët mbërritën në [[Ballkan]] dhe Evropën Qendrore rreth shekujve 13-14. Ardhja e romëve në Evropë nuk u prit mirë, dhe vendasit krijuan ndjenja urrejtje dhe intolerance ndaj kësaj popullsie nomade. Në Rumani, rumunët ndërmorën herë pas here fushata dëbimi dhe vrasjesh të romëve. Urrejtja ndaj romëve të ardhur në Evropë arriti kulmin gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur me qindra mijëra romë u vranë nga nazistët dhe ustashat. dhe kan pasur koqe te madhe
 
== Popullata dhe grupet ==